W przasnyskim liceum uczyli się o WZW i transplantologii

W Liceum Ogólnokształcącym im. KEN w Przasnyszu na przełomie lutego i marca 2018 r. odbyły się spotkania uczniów kl. I, II i III z zakresu profilaktyki WZW i transplantologii.

Zajęcia poprzedzone zostały udziałem szkoły w Programie „Podstępne WZW”, realizowanym przez Fundację „ Gwiazda Nadziei” w partnerstwie z Wojewódzką Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Warszawie, Powiatową  Stacją Sanitarno- Epidemiologiczną w Przasnyszu, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Głównym Inspektorem Sanitarnym oraz Polskim Towarzystwem Hepatologicznym .

Celem programu jest zwiększenie świadomości wśród młodzieży na temat zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby: rodzajami wirusa, drogami zakażeń, profilaktyką i konsekwencjami zakażeń. Zajęcia współprowadziła Pani Joanna Tubis – Flak, mama uczennicy klasy III G.

Na przykładzie własnych doświadczeń uwrażliwiła młodzież na konsekwencje zakażenia podstępnymi wirusami, które doprowadziły u niej do przeszczepu wątroby. Pani Joanna przekazała również informacje o tym, że każdy człowiek ma możliwość dokonania wyboru pomiędzy wniesieniem sprzeciwu przekazania organów do Centralnego Rejestrów Sprzeciwów a ratowaniem życia i przywracaniem zdrowia poprzez wypełnienie „Oświadczenia woli” .

Ponadto Pani Joanna jest założycielką Społecznego Komitetu „ Więcej wiem” z siedzibą w Przasnyszu i „ NASZE ŻYCIE” – STOWARZYSZENIE OSÓB PRZED I  PO TRANSPLANTACJACH.

Młodzież licealna została zaproszona na wydarzenie medyczno – kulturalne pod hasłem „Życie to najcenniejszy dar, jaki możesz ofiarować”, które odbędzie się  27 V 2018 r. w Hali Sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Przasnyszu.

 

Źródło LO KEN Przasnysz
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments