W przasnyskiej „Dwójce” powstała ściana z żywych roślin

Zielone ściany pomagają oczyszczać powietrze, obniżają temperaturę otoczenia, obniżają poziom hałasu, zwiększają bioróżnorodność i pozytywnie wpływają na samopoczucie. Z okazji nowego roku szkolnego żywy obraz na ścianie, nazywany ogrodem wertykalnym, przypadł uczniom przasnyskiej Szkoły nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Przasnyszu.

 

Zakup roślin i podłoża nie byłby możliwy bez wsparcia fundacji oraz udziału sponsorów. Udało się jednak zaoszczędzić na usłudze wykonania wertykalnego ogrodu, ponieważ ciężar usługi wzięła na siebie firma Aranżacja Zieleni Miejskiej, prowadzona przez Zuzannę Szeremetę, prywatnie córkę pani wicedyrektor.

– Nasza szkoła jest tak usytuowana, że na zewnątrz jest bardzo mało miejsca na zieleń, dlatego moim marzeniem było powstanie zielonej ściany – mówi wicedyrektor Małgorzata Szeremeta.

– Choć takie ścianki są kosztowne, środki na jej wykonanie udało się pozyskać z fundacji Veolia, która przekazała na ten cel 10 tys. zł. Na tym nie koniec planów, ponieważ z okazji 75. rocznicy powstania naszej szkoły na wprost wejścia planujemy ustawić popiersie Henryka Sienkiewicza i naszym marzeniem jest, aby w jego otoczeniu pojawiło się dużo żywych roślin, na przykład w postaci pionowych wertykalnych ogrodów.

 

Aby zrealizować ten zamysł, szkoła już teraz poszukuje możliwości zdobycia środków zewnętrznych na ten cel. Istniejący zielony obraz w „Dwójce” ma wymiary 250 x 150 cm.

 

 

M.Jabłońska

 

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Niga
Niga
20 dni temu

Ciekawe jak długo tam będzie bo coś czuję że uczniowie szybko sobie z nim poradzą

jana
jana
21 dni temu

Świetny pomysł , gratulacje.

Jamal
Jamal
21 dni temu

Ciekaw jestem w jaki sposób wytypowano firmę do realizacji tej ściany