W powiecie przasnyskim są już bociany. Czytelnicy przesyłają zdjęcia [FOTO]

Pomimo ochłodzenia i trudnych warunków pogodowych, pierwsze sygnały od czytelników o pojawiających się na terenie Północnego Mazowsza bocianach otrzymaliśmy już na początku kwietnia (pierwsze bociany w Polsce widziane były w tym roku już od 20 marca).

 

Bociany wylądowały na Północnym Mazowszu po długiej podróży z Afryki. Zdjęcia bocianów spacerujących po polach sfotografowane zostały przez naszych czytelników nad Narwią w Różanie, w Polnym Młynie (gmina Przasnysz) i w okolicach Bogatego.

Bocian biały to ptak doskonale znany i bardzo dobrze rozpoznawany. W polskiej kulturze zajmuje szczególne miejsce i cieszy się niezwykłą sympatią. Ze względu na charakterystyczne barwy traktowany jest jak ptak narodowy.

Bociany można spotkać w całym kraju, jednak najczęściej ptaki wybierają północne i wschodnie regiony kraju.

 

Największym zagrożeniem dla bocianów w Polsce jest utrata siedlisk na skutek intensyfikacji rolnictwa, co wpływa na dostępność żerowisk. Jak podaje portal ecoreporters.pl ponad 80 proc. piskląt, które wylecą z gniazd, ginie w pierwszych kilku tygodniach życia. „Najczęściej padają porażone prądem i prawie wszystkie giną w Europie. Problem w tym, że słupy elektroenergetyczne zdarzają się na całej trasie europejskiej wędrówki bocianów. Jednocześnie coraz więcej słupów zostaje odpowiednio zabezpieczonych, ale to ciągle kropla w morzu potrzeb” – czytamy. Do innych zagrożeń należą także kolizje z pojazdami, a także strzelanie do migrujących ptaków w Libanie i Syrii oraz drapieżnictwo.

 

 

ren

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mistrz
Mistrz
7 miesięcy temu

Najwiecej bocianów jest od dobrzankowa do sierakowa

myto
myto
7 miesięcy temu

Piękne stworzenia.