W pierwszym półroczu 2019 r. ruszy Centrum Monitorowania Miasta Przasnysz.

Przasnyski magistrat jest na finiszu opracowania koncepcji pionierskiego projektu, polegającego na objęciu kompleksowym monitoringiem całego Przasnysza. Centrum Monitorowania Miasta to wspólna inicjatywa urzędu oraz Komendy Powiatowej Policji. Samorządy w Polsce dotychczas niechętnie inwestowały w tego typu rozwiązania, jednak Przasnysz odważnie podąża w kierunku pełnego monitoringu. Będzie to kolejny, duży krok w celu poprawienia bezpieczeństwa mieszkańców.

Z projektu wynika, że stałą obsługą monitoringu miejskiego zajmą się przeszkoleni przez policję pracownicy urzędu miasta, którzy otrzymali dodatkowe zadania. Ich celem będzie obserwowanie niebezpiecznych zdarzeń w mieście oraz ścisły kontakt z komendą i służbami patrolowymi. Co ważne, punkt monitoringu będzie działał 7 dni w tygodniu – także w weekendy.

– Wspólnie z policją wyłoniliśmy najbardziej niebezpieczne miejsca w naszym mieście. Skierujemy tam kamery, które bacznie będą strzegły bezpieczeństwa mieszkańców – wyjaśnia Agnieszka Mikołajewska, naczelnik wydziału inwestycji i rozwoju miasta.

Dotychczasowy, niepełny miejski monitoring, nie dość, że fragmentaryczny, był pozbawiony spójnego miejsca sterowania i podglądu. Miasto Przasnysz chce w najbliższym czasie przenieść dostępy do obrazu ze wszystkich miejskich kamer do jednego Centrum, mieszczącego się w urzędzie miasta.

– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców. Moim priorytetem, ale także priorytetem Rady Miejskiej, jest zwiększenie bezpieczeństwa w Przasnyszu. Centrum Monitorowania Miasta jest kolejnym krokiem w tym kierunku. Uważam, że przez te kilka miesięcy pracy, że udało nam się osiągnąć w tej kwestii naprawdę wiele – wyjaśnia Łukasz Chrostowski burmistrz miasta Przasnysz.

Entuzjastycznie do powstania Centrum jest nastawiony także komendant przasnyskiej policji insp. Tomasz Łysiak – Nareszcie realizuje się postulat, o którym mówiliśmy i do którego zachęcaliśmy przasnyski magistrat od kilku albo i kilkunastu lat! Mam nadzieję, że osoby je obsługujące staną na wysokości zadania, a ich szybka reakcja i spostrzegawczość przełożą się na informację do komendy policji. Z naszej strony nastąpi błyskawiczna reakcja na każdą sytuację mającą wpływ na bezpieczeństwo naszych mieszkańców. Gratuluję szybkiej realizacji wspólnych uzgodnień w zakresie bezpieczeństwa i mam nadzieję, że jest to dopiero pierwszy krok ku systemowej budowie zintegrowanego systemu monitoringu w naszym mieście na najbliższe lata – mówi szef komendy powiatowej policji.

W tej chwili trwają ostatnie ustalenia przed wdrożeniem projektu. Do pomysłu, prócz komendanta powiatowego policji w Przasnyszu insp. Tomasza Łysiaka, przychylnie odniosło się także starostwo. Jak zapewnił nas burmistrz Łukasz Chrostowski planowany termin wdrożenia systemu to maj/czerwiec 2019 r.

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments