W gminie Chorzele przymierzają się do utworzenia Środowiskowego Dom Samopomocy. Trwają rozmowy z mieszkańcami

Urząd Miasta i Gminy Chorzele zamierza utworzyć Środowiskowy Dom Samopomocy. Pierwszym krokiem jest przygotowanie diagnozy społecznej.

 

– Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS) to miejsce oferujące wsparcie dorosłym osobom z niepełnosprawnościami, niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami psychicznymi oraz wykazujących inne, przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. ŚDS zapewnia swoim podopiecznym dzienną opiekę, różnorodne formy terapii, edukacji i rekreacji, które pomagają w integracji społecznej i wzmacnianiu samodzielności uczestników. Ośrodki te odgrywają kluczową rolę w systemie opieki społecznej, oferują bowiem kompleksową pomoc i wsparcie dla osób potrzebujących – wyjaśnia samorząd gminny.

Gmina ma już za sobą pierwsze rozmowy z mieszkańcami, którzy oczekują powstania tego typu ośrodka.

– Potrzebujemy jednak konkretnych danych, ilu mieszkańców naszej gminy mogłoby znaleźć miejsce w takim ŚDS. Jest to kluczowa kwestia przed dalszą fazą planowania i uruchamiania ŚDS. Temu właśnie będzie służyć diagnoza. Dzięki temu gmina będzie mogła lepiej zrozumieć, jakiego typu potrzeby są na pierwszym miejscu i wymagają naszej interwencji. Zrozumiemy też, jakie kwestie wymagają szczególnej uwagi podczas organizacji Środowiskowego Domu Samopomocy – dodaje gmina.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Chorzelach.

– Diagnoza będzie polegać na rozmowie z pracownikami OPS i ankiecie wskazującej na konkretne problemy wymagające rozwiązania. O wsparcie prosimy także osoby funkcyjne – radnych, sołtysów, prezesów OSP czy kół gospodyń wiejskich. Czasem zdarza się, że osoby potrzebujące takiej pomocy, wstydzą się o nią prosić. Wówczas my sami możemy skontaktować się z rodziną, która będzie tego potrzebować – dodają.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
21 dni temu

Przymierzać to można buty w sklepie. Oni to mogą co najwyżej marzyć o tym że coś zrobią. Zero kontaktów, kompetencji żadnych, dwóch karierowiczów którym się zamarzyło rządzenie w gminie, tylko co z tego wyniknie okaże się już wkrótce.