W czym piec? Naczynia ceramiczne, szklane i stalowe

Pieczenie to jedna z najpopularniejszych i najbardziej przez nas lubianych metod obróbki termicznej. Pozwala na przygotowanie rozmaitych dań głównych, deserów, ale też śniadań, kolacji i przekąsek. Jednak do ich przyrządzenia niezbędne są dobre, wysokogatunkowe naczynia do zapiekania. W sprzedaży są takie wykonane z ceramiki, szkła oraz stali. Przyjrzyjmy się im bliżej i zobaczmy, czym się różnią.

Naczynia ceramiczne – piękne i uniwersalne

W naszych kuchniach królują naczynia, które można wykorzystać na wiele sposobów. Nie inaczej jest z formami do zapiekania, w których jednego dnia powstają zapiekanki, a w drugim suflety. W roli takiego wielofunkcyjnego naczynia świetnie sprawdzi się to, wykonane z ceramiki.

Naczynia ceramiczne powstają z gliny, która najpierw jest wypalana i formowana w wysokich temperaturach, a potem szkliwiona. Idealnie gładka powierzchnia umożliwia wygodne czyszczenie naczynia. W środku zaś zapewnia brak przywierania, choć należy pamiętać o posmarowaniu spodu i ścianek tłuszczem.

Na pewno warto wybrać naczynia ceramiczne do pieczenia, a potem serwowania dań. Wyglądają ładnie i długo utrzymują wysokie temperatury więc są doskonałe do podawania obiadów czy kolacji na ciepło.

 

Naczynia żaroodporne ze szkła

Inną opcją, która świetnie sprawdza się do zapiekania dań w piekarniku jest naczynie szklane. Ten żaroodporny produkt znajdziesz w wielu wariantach do wyboru – prostokątne, kwadratowe, okrągłe czy owalne. Niektóre, tak jak przedstawione niżej naczynie, ma dodatkowo falowane dno. Niekoniecznie jest to zabieg dekoracyjny, a raczej praktyczny. Takie wykończenie gwarantuje odprowadzanie płynów podczas pieczenia, aby potrawa pozostawała optymalnie nawilżona, sucha i apatyczna.

Z uwagi na równomierne nagrzewanie się naczynia, przyrządzane w nim potrawy zachowują swoje temperatury na dłużej, są idealnie wypieczone i zawsze się udają.

Stalowe formy do piekarników

Wreszcie formy stalowe, które cieszą się dużą popularnością wśród naczyń do zapiekania. Są bardzo wszechstronne i trwałe, dlatego nadają się do wielokrotnego użytkowania. Wewnątrz są ocynkowane, co ma na celu zwiększenie przewodnictwa cieplnego oraz równomierne rozprowadzanie ciepła. To gwarantuje potrawom idealne wypieczenie, dlatego zakalec w takiej formie się nie uda. Trzeba jednak uważać na rdzę – ta może się pojawiać, ale tylko wtedy, gdy niedokładnie umyjemy i wysuszymy naczynie przed włożeniem do szafki.

Oprócz wymienionych wyżej, do zapiekania nadają się także naczynia aluminiowe w wersji jedno- lub wielorazowej, a także naczynia żeliwne, silikonowe czy metalowe. Każde z nich będzie odpowiednie do umieszczenia w piekarniku, choć w zależności od tego, jaką konkretne potrawę przygotowujemy możemy potrzebować czegoś ze sztywnymi ściankami.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments