W Ciechanowie ruszył pilotaż Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów.

W Ciechanowie wystartował innowacyjny pilotaż Systemu Indywidualnej Segregacji Odpadów. Pojemniki zainstalowano na osiedlu nr 5 „Płońska”. Mieszkańcy otwierają je przy pomocy naklejek z indywidualnymi kodami. Pojemniki ważą wrzucane, właściwie posegregowane odpady. System umożliwia rozliczenie mieszkańców z zadeklarowanej segregacji śmieci. Sposób jego działania był demonstrowany w sobotę podczas ekologicznego pikniku.

Program dotyczy 336 gospodarstw i dla miasta jest bezkosztowy. Stare pojemniki zniknęły, w trzech punktach pojawiły się zupełnie nowe z estetycznymi, szczelnymi obudowami. Z nowych pojemników można korzystać od 10 maja. Każde gospodarstwo domowe ujęte w pilotażu ma dostęp do pojemników, poprzez naklejki z kodami kreskowymi. Naklejkę nakleja się na worek z odpadami danego rodzaju, kod należy zbliżyć do czytnika znajdującego się na pojemniku z daną frakcją odpadów. W ten sposób odblokowuje się klapa pojemnika. Po wrzuceniu śmieci do pojemnika i zamknięciu wrzutni, są one ważone.

Każdy z nowych pojemników ma pojemność 1100 l. Ich konstrukcja uniemożliwia rozprzestrzenianie śmieci wokół, np. przy wietrznej pogodzie. Nie mają do nich dostępu osoby nieuprawnione, nie będzie więc sytuacji podrzucania śmieci. Szczelne zamykanie to także brak dostępu dla gryzoni, ptaków, czy robaków, co wiąże się też z higieną. Pojemniki wyposażone są w czujniki kontrolujące w czasie rzeczywistym poziom zapełnienia, co jest istotne z punktu widzenia opróżniającego je Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Wspólnoty mieszkaniowe zyskają wiedzę na temat segregacji odpadów na osiedlu. Dla mieszkańców to dodatkowa motywacja do segregacji.


Źródło UM Ciechanów
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments