W Ciechanowie powstanie „Zielony Targ”

Miejskie targowisko przy ul. Płońskiej w Ciechanowie zostanie odnowione. Wybudowany będzie budynek handlowo-usługowy o powierzchni ok. 1800 m2. W jego wnętrzu powstanie częściowo zadaszony otwarty plac targowy. Nowa przestrzeń będzie miała charakter ekologiczny – poza nasadzeniami drzew, krzewów i kwiatów stworzony zostanie zielony dach, kompleks zasili energia słoneczna, a miejsca parkingowe przepuszczą wodę do gruntu.

 

Kupcy i osoby ceniące zakupy od lokalnych producentów żywności będą mogli handlować w zmienionych warunkach. Na powierzchni ok. 17 000 m2 wybudowany zostanie budynek, w którym pojawią się przestrzenie na działalność zarówno handlową, jak i usługową. W centralnej części obiektu powstanie częściowo zadaszony obszar pod handel w dni targowe.

 

Teren obecnego targowiska będzie wyposażony w niezbędną infrastrukturę z ciągami pieszymi i pieszo-jezdnymi, małą architekturą i dużą ilość zieleni. Na dachu nowego budynku zasadzona zostanie trawa, po której będzie można m.in. spacerować. Miasto stworzy przyjazną środowisku przestrzeń zieloną bogatą w nasadzenia.

 

W części placu powstanie oszczędna w wyrazie, niska bryła budynku, która dobrze wpisuje się w otoczenie zabudowy jednorodzinnej i nie dominuje nad innymi budynkami. Wewnętrzny plac, otoczony budynkiem w kształcie litery U, będzie działał jak rynek, służąc w wyznaczone dni jako plac targowy. Zabudowa dookoła niego podzielona została na cztery parterowe segmenty, połączone ze sobą boksami wyniesionymi także na kondygnację +1.

 

Plac przykryty będzie dachem z dużym wycięciem w środku w kształcie okręgu. Ma to na celu częściowe osłonięcie terenu i stanowisk sprzedaży na targowisku przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, przy jednoczesnym doświetleniu wszystkich lokali użytkowych. Plac oprócz funkcji targowiska, może być również wykorzystywany w trakcie wydarzeń kulturalnych, jarmarków świątecznych, imprez okolicznościowych itp.

 

Pomieszczenia handlowe znajdą się w nowym zadaszonym obiekcie zaprojektowanym tak, aby umożliwiać łatwą aranżację lokali i dogodny dla handlujących podział przestrzeni ściankami działowymi. Górne kondygnacje zajmowane będą przez kawiarnię, duży zielony taras oraz pomieszczenia magazynowe i techniczne.

Wejścia główne dla klientów znajdują od strony wewnętrznego placu. Do lokali usytuowanych na kondygnacji +1 prowadziły będą klatki schodowe z windami. Każdy   lokal będzie posiadał własny węzeł sanitarny.

 

Budynek zaprojektowano jako energooszczędny. Dzięki wentylacji z odzyskiem ciepła i znajdujących się na dachach panelach fotowoltaicznych, można będzie w naturalny sposób pobierać i magazynować energię potrzebną do poprawnego i oszczędnego funkcjonowania obiektu.

 

Projekt obejmuje także infrastrukturę techniczną towarzyszącą, tj. sanitariaty i plac gospodarczy, wyposażenie w przyłączenie do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Na „Zielonym Targu”, bezpośrednio przy budynku zapewnionych będzie 60 miejsc postojowych dla samochodów dostawczych, aut osób handlujących, właścicieli lokali i obsługi technicznej. Jest to rozwiązanie, które pozwala oddzielić strefę ruchu kołowego od pieszego. Miejsca postojowe będą wykonane z przepuszczającej wodę do gruntu geokraty. Zaprojektowano trzy wjazdy – bramy, które umożliwią dobrą komunikację i dostęp na plac z każdej strony, a także transport towarów do sklepów i na plac targowy. Nie zapomniano też o rowerzystach – na obszarze Zielonego Targu zamontowane będą nowoczesne, stalowe stojaki na jednoślady. Ponadto cały obszar zostanie oświetlony.


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ppp
ppp
3 lat temu

dla mieszkańców Ciechanowa super ale dla Przasnyszan ?czy jest to zachęta żeby tam kupować?Ciechanów szybciej się rozwija od Przasnysza więc nie wiem czy mam im zazdrośćić?,przeprowadzić się tam?Kiedy coś konkretnego powstanie w Przasnyszu. 1 Lodowisko na 30 lat to trochę słabe osiągnięcie władz.strefa?A co na niej jest bezpośrednio dla mieszkańców?domy pogrzebowe?