Władze Ciechanowa otrzymywały sporo pytań o możliwość organizacji pogrzebów urnowych. Spopielanie zwłok staje się coraz bardziej popularne, a pochówek w kolumbarium jest o wiele tańszy niż tradycyjny. Prezydent Krzysztof Kosiński nie pozostał głuchy na te głosy, dostrzegając również problemy wynikające ze zwiększonej liczby pochówków. Wiemy, jak będzie wyglądał obiekt.
Ratusz rozstrzygnął już konkurs na koncepcję architektoniczną kolumbarium, które powstanie na ciechanowskim cmentarzu komunalnym. Zaplanowano budowę wnęk na ponad tysiąc urn. Rozpoczęcie prac planowane jest w 2022 r. Ponadto już wiosną przyszłego roku miasto poszerzy teren cmentarza, aby umożliwić realizację pochówków tradycyjnych.
– Zdecydowałem o budowie takiego miejsca z kilku powodów. Przede wszystkim brakuje przestrzeni na tradycyjny pochówek, a przy tym coraz częściej pojawiają się pytania o pogrzeby urnowe, które są także mniej kosztowne. Jeśli nic nie zrobimy to przy obecnej, znacznie zwiększonej, liczbie pochówków już za nieco ponad rok, zabraknie miejsc na naszym cmentarzu. Oprócz rozpoczęcia samej budowy kolumbarium, co planujemy na 2022 rok, już wiosną przyszłego roku po raz drugi powiększymy i rozbudujemy przestrzeń cmentarza na tradycyjne pogrzeby. Jednak to ma swoją granicę, stąd opisywany projekt. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby szanować przekonania i odczucia rodziny każdego zmarłego. Niczego nie będziemy narzucać. Chcemy dać wybór, który to w wielu innych miastach już od dawna istnieje – komentuje Krzysztof Kosiński.
Konstrukcja ma stanąć za budynkiem administracji cmentarza, na terenie, na którym aktualnie nie ma grobów. Zaplanowano budowę ok. 500 nisz – wnęk na 1168 urny. Projektowany zespół kolumbariów wpisano w zastany układ drzew znajdujących się na terenie dwóch kwater cmentarza.
– Obecnie mamy tyle pochówków w tydzień, co wcześniej w miesiąc. Dlatego musimy zarówno rozbudować cmentarz, jak i stworzyć kolumbarium, które zajmuje znacznie mniej miejsca niż tradycyjne pochówki. Musimy też mieć świadomość w jak bardzo dramatycznej sytuacji jesteśmy. Chaos w zarządzaniu służbą zdrowia, decyzje rządu i wojewodów o przekształcaniu oddziałów szpitali w te zajmujące się pacjentami tylko z koronawirusem, trudność w dostaniu się do lekarzy specjalistów, odwoływane zabiegi i operacje, porady lekarskie na telefon. To wszystko doprowadziło do tego, co pokazują nam dane – mamy znacznie więcej zgonów i pochówków. Tworzymy kolumbarium, ale nie będziemy niczego narzucać – podkreśla prezydent.
Moduły kolumbarium zostaną zestawione ze sobą w równoległe ciągi, tworząc pierzeje i wnętrza w skali człowieka. Do płyt nagrobnych zostaną przytwierdzone flakony na kwiaty i podstawki na znicze. Przewiduje się ustawienie ław kamiennych, wykonanie dwóch punktów czerpania wody z przyłączami oraz nasadzenia roślin pnących i oświetlenie elewacji kolumbariów przy pomocy naświetlaczy liniowych led niskiej mocy, wbudowanych w podłoże. Korony okazałych drzew zostaną oświetlone oprawami parkowymi wbitymi w grunt.
Wartość szacunkowa wykonania robót budowlanych wybranego projektu to 1 163 011,74 zł.
M. Jabłońska