W Ciechanowie powstał Punkt Konsultacyjny dla osób, które doświadczyły przemocy w Kościele. To jedyne takie miejsce w centralnej Polsce

W Ciechanowie powstał Punkt Konsultacyjny dla osób, które doświadczyły przemocy, bądź wykorzystania w Kościele. Punkt działa w filii Centrum Psychologiczno – Pastoralnego Metanoia i powstał we współpracy z Fundacją św. Józefa KEP.

 

Jak poinformowała Diecezja Płocka z inicjatywy Centrum Psychologiczno – Pastoralnego Metanoia w Płocku, w jego filii w Ciechanowie powstał Punkt Konsultacyjny dla osób, które doświadczyły przemocy, wykorzystania seksualnego czy psychicznego w środowisku kościelnym. O pomoc mogą zwrócić się także bliscy osób pokrzywdzonych. To jedyne takie miejsce w centralnej Polsce.

– W punkcie dyżurują kompetentne osoby, które przyjmą i wysłuchają konkretną osobę, pomogą w nawiązaniu i utrzymaniu kontaktu z delegatem biskupa, a także pomogą w skorzystaniu z pomocy psychologicznej i duszpasterskiej osobie pokrzywdzonej, jeśli wyrazi ona taką wolę – czytamy na stronie Diecezji Płockiej.

 

– Kościół chce pomagać osobom, które doświadczają różnych form przemocy, na przykład w Kościele, ale też w szkole czy środowisku rodzinnym. Poza tym mamy w planach szkolenia dla nauczycieli czy wychowawców, którzy mogą zetknąć się z takimi sytuacjami. Chodzi o pewną profilaktykę w takich przypadkach, ponieważ system reagowania na nie już istnieje – powiedział ks. Maciej Szostak, wicedyrektor Metanoi, odpowiedzialny za powstanie Punktu Konsultacyjnego w Ciechanowie.

Punkt Konsultacyjny powstał we współpracy z Fundacją św. Józefa KEP, świadczy pomoc bezpłatnie. Działa w ciechanowskiej filii C.P. – P. Metanoia przy ul. Ks. Ściegiennego 18.

Osoby, które chciałyby skorzystać z rozmowy, czy konkretnej pomocy mogą zgłaszać się w piątki w godz. 17:00 – 19:00. Dyżury pełnią specjaliści z różnych dziedzin (np. psycholog, pedagog, prawnik, specjalista ds. uzależnień).

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
michał
michał
2 lat temu

W każdym mieście powinien taki punkt powstać. No chyba, że miasto jest pisowskie to problemu nie widzą, bo Kościół z pisem chodzi pod rękę.

imie
imie
2 lat temu

dobra inicjatywa, kazdemu pokrzywdzonemu nalezy pomoc. szczególnie dotyczy to molestowania przez pederastów.