W Chorzelach powstanie fotowoltaiczna tężnia solankowa

Samorząd Gminy Chorzele poinformował, że z własnych środków budżetowych ma zamiar wybudować nowoczesną, inteligentną fotowoltaiczną tężnię solankową.

 

Na terenie miejskiego placu zabaw przy ulicy Grunwaldzkiej w Chorzelach powstanie tężnia solankowa.

– Inteligentna tężnia solankowa, to innowacyjna, fotowoltaiczna konstrukcja, która wykorzystuje zasoby solanki oraz energii elektrycznej – zasilana panelami słonecznymi produkuje aerozol solankowy tylko wówczas, gdy system wykryje obecność osób pragnących skorzystać z dobrodziejstwa inhalacji, dzięki czemu cenna solanka nie będzie marnowana, gdy w pobliżu tężni nie będzie nikogo, np. w nocy lub wczesnym rankiem. Chcąc skorzystać z inhalacji solankowej wystarczy po prostu usiąść na ławeczce, która jest jej częścią. Urządzenie samo będzie rozpoznawać naszą obecność i rozpoczynać generowanie solankowego aerozolu. Jeżeli mamy ochotę pospacerować, śmiało możemy to zrobić, tężnia będzie generowała mikro kropelki solanki jeszcze przez dłuższy czas po opuszczeniu ławki – informuje urząd.

 

Tężnia ma być napełniana solanką o zawartości jodu dochodzącej do 140 mg/litr, z odwiertów „Korona” i „Tadeusz” w miejscowości uzdrowiskowej Zabłocie.

Koszt jej powstania to kwota 72 816,00 złotych brutto. Zostanie pokryty ze środków własnych gminy Chorzele.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Beata
Beata
1 rok temu

INTELIGENTNA TEZNIA… Rownie inteligentna jak wladza tej gminy. Przynajmniej teraz wiadomym jest na co zostana przeznaczone srodki z wyemitowanych przez gmine obligacji. Zadluza sie gmine na ogromna kwote zeby wybudowac m. in. teznie. I to w dobie kryzysu. Ciekawosc nie daje mi spokoju: czy pani burmistrz akurat byla zdrowa zeby miec mozliwosc oglosic swoj kolejny 'wspanialy’ i 'cudowny’ sukces.

Matias
Matias
1 rok temu

Nie dość ze basen dla krów i świń zrobili który nie jest się w stanie utrzymać, to jeszcze automatyczną tężnie… taka w pełni automatyczna, ciekawe czy LOD# tez robi

Max
Max
1 rok temu

Jaki włodarz taka tężnia. W Chorzelach inteligentna.

Mila
Mila
1 rok temu

Super.
Tą obskurną budę niech zabiorą i budujcie co chcecie.