W Chorzelach powstaje kolejny mural. Tym razem trójwymiarowy

Po kilku dniach od szkicowania, Towarzystwo Przyjaciół Chorzel rozpoczęło malowanie muralu 3D.

 

– Prognozy pogody są dobre, ma być słonecznie i sucho więc mamy nadzieję, że od poniedziałku ruszymy z pracą na dobre i będziemy mogli pracować, aż do jego ukończenia – mówi nam Michał Wiśnicki, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorzel.

Jak przyznaje pomysł na mural zrodził się przypadkowo, w czasie przeglądania stron internetowych.

Zachwyciły mnie zdjęcia murali 3D, dające trójwymiarowe wrażenie. Od razu pomyślałem, czy nie zrobić czegoś takiego u nas. Okazało się jednak, że taki dokładny, szczegółowy mural wiąże się z dużymi wydatkami. Takie rzeczy robią już uznani artyści – opowiada.

 

Członkowie TPCh jednak nie zrezygnowali z samej idei muralu 3D. Napisali projekt do Urzędu Marszałkowskiego, a do współpracy zaprosili Tomasza Jakubowskiego, instruktora z przasnyskiego MDK-u, „etatowego” projektanta podobnych rzeczy. Projekt zyskał akceptację, więc pora była przejść od słów do czynów.

– Ogłosiliśmy konkurs dla młodych i zdolnych, którzy chcieliby puścić nieco wodze fantazji i zaproponować projekt. Wpłynęło kilka prac, jednak niektóre z nich były zbyt szczegółowe, zbyt trudne do wykonania, inne zaś – nieco zbyt „infantylne”. Trafiła się też jedna praca, która była bardzo radosna i wiosenna, i dała nam do myślenia. Wcześniejsze murale, które już wykonaliśmy w poprzednich latach, były tematyczne, historyczne. Pomyśleliśmy więc, że ten mógłby być swobodny, lekki. Tomek Jakubowski zainspirował się pracą i zaproponował nam swoją wersję. I to nam się spodobało. Mural ma być malowany punktowo, nie ma potrzeby wypełniać całej ściany malowidłami. Kiedy projekt był już gotowy, szkic rzuciliśmy na ścianę i możemy powiedzieć, że robi odpowiednie wrażanie – komentuje pan Michał.

 

Mural ozdobi ścianę internatu Zespołu Szkół Powiatowych w Chorzelach.

– Ta ściana jest fajnie wyeksponowana, bardzo dobrze widoczna od strony wjazdu do Chorzel z Przasnysza. W ramach wdzięczności podpiszemy też, że jest to internat Zespołu Szkół – mówi nasz rozmówca i dodaje, że samo malowanie muralu wbrew pozorom nie jest trudne. – Najtrudniejsze są detale, ale te zostawiamy już plastykowi.

Projekt muralu 3D w Chorzelach został dofinansowany kwotą 5000 zł ze środków Województwa Mazowieckiego. Środki te pozwolą na pokrycie kosztów farb i części prac artystycznych. Brakujące kwoty TPCh dołoży ze swojego budżetu.

 

 

Ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments