Używane auto może zostać na starych „blachach”. Wchodzi ważna zmiana dla kierowców

Początek roku 2022 przyniósł duże zmiany w obowiązującym Prawie o Ruchu Drogowym. Największe to oczywiście wprowadzenie nowego taryfikatora mandatów. Kolejne zmiany ułatwią życie kierowcom.

 

Od 31 stycznia zmiana tablic rejestracyjnych po zakupie auta używanego nie będzie już konieczna. Nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym” z 14 sierpnia 2020 roku umożliwi zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego nawet jeśli samochód kupiliśmy w innym powiecie.

Do tej pory, kupując auto mieliśmy obowiązek zarejestrować je lub przerejestrować w ciągu 30 dni. Wyjątkiem była sytuacja, gdy samochód był już zarejestrowany w tym samym powiecie. Od 31 stycznia 2022r. będzie istniała możliwość zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych w przypadku pojazdów już zarejestrowanych na terytorium RP. Przy czym warto dodać, że tablice rejestracyjne muszą być czytelne, niezniszczone oraz zawierać niezbędne oznaczenia dla terytorium Polski.

 

Trzeba pamiętać, że nadal obowiązują kary grzywny za brak zgłoszenia zbycia/nabycia pojazdu w terminie 60 dni od dokonania tej czynności (w przypadku pojazdów już zarejestrowanych na terytorium RP) lub od dnia sprowadzenia pojazdu z kraju członkowskiego UE. Nadal istnieje obowiązek dostarczenia tablic do Wydziału Komunikacji, bowiem urzędnik musi je zalegalizować. Efekt to oszczędność dla portfela, ale także fakt, że po rejestracji nie poznamy już z jakiego powiatu przyjechał dany samochód.

Druga ze zmian, które wejdą w życie w tym roku, to koniec z obowiązkowymi naklejkami kontrolnymi, które trzeba przyklejać w rogu przedniej szyby auta. Obowiązek posiadania nalepki zniknie od 4 września 2022.

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments