Uważajmy co zostawiamy na drodze publicznej. Za jej zanieczyszczenie można słono zapłacić

Jesień to okres wzmożonych prac polowych. Policjanci apelują zarówno do użytkowników maszyn rolniczych, jak i do kierowców pojazdów prowadzących prace na placach budowy o to, aby wyjeżdżając z dróg gruntowych lub nieutwardzonych zwracali uwagę na stan swoich pojazdów. „Złogi błota, obornika lub innych substancji, pozostawione na drodze, są bardzo niebezpieczne dla użytkowników dróg i mogą przyczynić się do powstawania zdarzeń drogowych” – przypominają.

 

Jesienią warunki na drogach są bardziej zdradliwe i niebezpieczne. Opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze. Ponadto mokra i śliska jezdnia znacząco wydłuża drogę hamowania.

„Niestety, niektórzy kierowcy dodatkowo utrudniają jazdę zarówno sobie, jak i innym uczestnikom ruchu. Szczególnie wtedy, gdy wyjeżdżając z pól lub placów budowy, pozostawiają na drodze grubą warstwę błota. Zanieczyszczanie drogi publicznej złogami błota, obornika lub innych substancji jest bardzo niebezpieczne dla użytkowników dróg i może przyczynić się do powstawania zdarzeń drogowych. Łatwo wtedy wpaść w poślizg, zwłaszcza że jesienią na drogach są liście i jest mokro” – informuje asp. Magda Zarembska, rzeczniczka ciechanowskiej policji.

Policjanci apelują do osób prowadzących prace na polach oraz placach budowy, aby zadbali o bezpieczeństwo i stan drogi po przeprowadzonych pracach.

„Opony maszyn rolniczych mają bardzo głębokie bieżniki, w których zatrzymują się błoto i glina. Przez to na drogach robi się bardzo niebezpiecznie. W takiej sytuacji nawet niewielkie opady deszczu sprawiają, iż jezdnia staje się śliska, co znacząco ogranicza przyczepność i wydłuża drogę hamowania. Podobny problem dotyczy także wyjazdów z placów budowy, gdzie pojazdy ciężarowe i koparki poruszają się po nieutwardzonym terenie” – przekazuje.

Zgodnie z art. 91 Kodeksu wykroczeń: „Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany”.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz
Arkadiusz
26 dni temu

Jak nie pijani to nie sprzątną po sobie, albo bez świateł jezdzą

Ait
Ait
24 dni temu

Ul Kolejowa jest nagminnie zanieczyszczana przez rolnika