Uważajcie na czerwonym! Uruchomiono pierwszą sygnalizację świetlną w powiecie przasnyskim

Pierwszy w Przasnyszu sygnalizator świetlny zatrzymujący ruch pojazdów został uruchomiony 1 września 2022 r. Jest to tak zwane aktywne przejście dla pieszych. Sygnalizacja świetlna będzie działać na stałe i warto o tym pamiętać, ponieważ nieprzestrzeganie przepisów może bardzo słono kosztować.

 

Sygnalizator stanął na powiatowej ul. Baranowskiej i łączy chodnik przy cmentarzu parafialnym z osiedlem Witosa, nieopodal komendy straży pożarnej. Aktywne przejście dla pieszych nie działa w sposób ciągły, aktywując się w momencie, gdy jest potrzebne. Kiedy przechodzień zasygnalizuje potrzebę przejścia na drugą stronę jezdni, naciska przycisk, co zmienia światło na czerwone.

Warto w tym miejscu zachować szczególną ostrożność, ponieważ niestosowanie się do wskazań sygnalizacji, nie tylko stwarza bezpośrednie zagrożenie dla pieszych, ale może oznaczać złote żniwa dla policji.

 

Od stycznia 2022 roku, zgodnie z taryfikatorem mandatów, kierowca, który wjedzie na jezdnię na czerwonym świetle, może być obciążony mandatem w wysokości 500 zł i 6 punktami karnymi. Na tym jednak nie koniec, ponieważ jak poinformował nas asp.szt. Krzysztof Błaszczak z Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu, po 17 września 2022 r. policyjne taryfikatory mają się zmienić, powodując wzrost stawek mandatów i jeszcze większe obciążenie punktami karnymi. Wjechanie za sygnalizator przy czerwonym sygnale po tej dacie będzie oznaczać aż 15 punktów karnych, zaś mandat może wynieść 2 000 zł. Jego kwota może być wyższa w przypadku recydywistów, czyli osób, które dopuściły się podobnego wykroczenia w ciągu dwóch lat. Mandat za przejazd na czerwonym może wówczas wynieść nawet 4 000 zł.

Przebudowę przejścia dla pieszych i ustawienie sygnalizacji świetlnej zawdzięczamy przasnyskiemu starostwu. Koszt zadania wyniósł 262,5 tys. zł, z czego 200 tys. powiat pozyskał z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

 

Sygnalizacja świetna na ul. Baranowskiej w Przasnyszu to część większego projektu, mającego na celu poprawę bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych w całym powiecie, co jest możliwe, dzięki pozyskaniu dofinansowania w łącznej wysokości 840 tys. zł.

 

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kkk
kkk
24 dni temu

przykład wydanie publicznych pieniędzy tragedia

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
24 dni temu
Reply to  kkk

Nie pierwszy. I, niestety, nie ostatni.

Wojtuś
Wojtuś
24 dni temu

260 osób ukaranych mandatem pokryje zainwestowane pieniądze w sygnalizację, śmiech na sali 🤣🤣🤣

Kropa
Kropa
24 dni temu

Miałem okazję przejeżdżać przez to aktywne przejście. Na czerwonym świetle w czasie natężonego ruchu drogowego samochody blokowały skrzyżowanie Baranowskiej z Orlika. Co prawda przez krótką chwilę, no ale jak ktoś chce się czepić to można do wszystkiego 😆 Bardziej logicznie myśląc powinno to stać właśnie na tym skrzyżowaniu. Ale tak naprawdę jest zbędne na tym odcinku. Jak już to bardziej na Baranowska – Ostrołęcka – Żwirki i Wigury. Są ogólnie jeszcze lepsze do tego skrzyżowania (a nie przejścia), na których sygnalizacja miała by sens.

Zenek
Zenek
24 dni temu

260 tyś? Ja pier….e! Kto tam mieszka że trzeba było mu postawić sygnalizator? A może to był jakiś konkurs? Kasa na sygnalizator w najbardziej durnym miejscu. Przecież jak zatrzyma się tam tir to blokuje wyjazd straży. Ktoś to w ogóle przemyślał? Przejście dla pieszych widoczne, bezproblemowe…zróbmy sygnalizację!

Adam
Adam
24 dni temu

Teoretycznie: podchodzę do przejścia i bez użycia przycisku chcę przejść po pasach na drugą stronę. Kierowcy mają obowiązek mnie przepuścić. Jesli nie płacą mandat. Kurtyna!

Amator
Amator
24 dni temu
Reply to  Adam

Nie. Bo masz czerwone światło. Zresztą gdyby ktoś w tym mieście chciał respektować przestrzeganie przepisów, to na stopie od strony szosy Ciechanowskiej można wystawiać 200 mandatów na godzinę. Już chyba lepiej go zdjąć niż doprowadzać do masowego olewania.

Adam
Adam
24 dni temu
Reply to  Amator

Kierowca ma migające pomarańczowe więc czemu ma się nie zatrzymać?

Kazio
Kazio
24 dni temu

Te światła to pewnie dla uczących się nauką jazdy, aby nie musieli jeździć do Ostrołeki i tam się uczyć jazdy na światłach. Może im też zafundują światła na jakimś skrzyżowaniu.

Marek
Marek
24 dni temu

Który idiota to wymyślił? Mamy prawo wiedzieć żeby zweryfikować tego inteligenta przy urnie.

Robert
Robert
23 dni temu
Reply to  Marek

Przebudowę przejścia dla pieszych i ustawienie sygnalizacji świetlnej zawdzięczamy przasnyskiemu starostwu. Koszt zadania wyniósł 262,5 tys. zł, z czego 200 tys. powiat pozyskał z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

rob
rob
23 dni temu

Ruch zarówno pojazdów jak i pieszych jest tam znikomy, widoczność zarówno dla pieszych jak i kierowców wzorowa. Moim zdaniem ta sygnalizacja to utrudnienie dla pieszych a ulżyła jeżdżącemu tam jakiemuś decyndentowi. Według obowiązujących obecnie przepisów pieszy dochodzący do przejścia zmuszał kierowcę do ustąpienia mu pierwszeństwa a teraz samochód spokojnie przejedzie a pieszy będzie musiał wcisnąć przycisk i czekać na swoje zielone. Tak czy siak ten co wybrał to miejsce na sygnalizację powinien odpowiadać za niegospodarność. Miejsce na sygnalizację powinna wskazać lokalna Policja na podstawie statystyk z odnotowanych wypadków na przejściach.

Seba
Seba
23 dni temu

Przejście obok przejścia.
Czemu na drugim nie zrobili świateł ?

Anna
Anna
23 dni temu

Europa dotarła i do Przasnysza…

Aspi
Aspi
23 dni temu

Przed wejściem do urzędu powinni postawisz sobie żeby o futrynę nie zawsdzac

Maniek
Maniek
23 dni temu

To znaczy pomysł jest dobry tylko jakoś słabo przemyślany. Maruderzy będą marudzić ale ogólnie warto, jak ktoś napisał bardziej zaangażować w pomysł policję.