Uwaga! Pojawiły się pierwsze kleszcze

Zima powoli się kończy, pierwsze promienie słońca i ocieplenie już za nami. Niestety nie tylko my budzimy się do życia. Dzięki dodatnim temperaturom swój sen zakończyły również i kleszcze.

 

Najczęściej złapać kleszcza można na brzegach lasów liściastych i mieszanych, zwłaszcza graniczących z łąkami czy pastwiskami, w zagajnikach, na obszarach porośniętych paprociami lub jeżynami, w niskich krzewach i zaroślach, na brzegach jezior. Nie znaczy to jednak że na własnym ogrodzie jesteśmy bezpieczni.

Aktywność kleszczy podnosi wysoka temperatura i wysoka wilgotność powietrza. Łagodna zima oraz wilgotne lato sprzyjają wysokiej rozrodczości kleszczy i ich małej umieralności — powoduje to spore zwiększenie tempa ich rozprzestrzeniania się i ilości na danym obszarze. Ponieważ zmiany klimatyczne sprawiają, że nasze zimy są coraz łagodniejsze i krótsze, ilość kleszczy z roku na rok się zwiększa.

Kleszcze są dla nas i naszych zwierząt groźne głównie dlatego, że roznoszą pierwotniaki, bakterie i wirusy powodujące zachorowania ludzi oraz zwierząt.

 

Człowiek zarazić się może:

  • kleszczowe zapalenie mózgu
  • borelioza
  • tularemia
  • ehrlichioza
  • babezjoza
  • mykoplasmoza
  • gorączka Q
  • gorączka plamista Gór Skalistych

 

Jak pozbyć się kleszcza

Gdy kleszcz ugryzie, trzeba go ostrożnie, ale zdecydowanie chwycić, najlepiej pęsetą lub szczypcami jak najbliżej skóry. Kto chce, może zaopatrzyć się w aptece w specjalne tzw. kleszczołapki. Wówczas mamy pewność, że chwyciliśmy całego kleszcza, a nie tylko fragment jego ciała. Nie wolno wykręcać kleszcza palcami czy narzędziami. Nie powinno się też natłuszczać skóry tam, gdzie usadowił się kleszcz, myśląc, że on sam wyjdzie. Środki natłuszczające powodują niekiedy, że kleszcz zaczyna się dusić, a przez to wymiotować. Skutek będzie taki, że do infekcji dojdzie szybciej. Smarowanie miejsca alkoholem czy lakierem do paznokcie również odpada.

Czasem udaje się nam wyrwać jedynie odwłok kleszcza, a jego głowa i tułów zostają w skórze. Wtedy konieczna jest interwencja lekarska. Zazwyczaj ślad po ukąszeniu kleszcza i zgrubienie na skórze znika po 2 dniach. Gdy jednak zaczerwienienie nie ustępuje, a obrzęk się powiększa, należy udać się do lekarza – albo pierwszego kontaktu albo na pogotowie. Gdy problem zbagatelizujemy, szybko mogą pojawić się dreszcze, drgawki, zaburzenia równowagi i koncentracji, problemy z mową czy chwilowa utrata przytomności.

Jak się chronić przed kleszczami

Zmniejszymy niebezpieczeństwo ugryzienia przez kleszcza, jeżeli zadbamy o odpowiedni strój. Idąc do lasu czy w inne potencjalnie zagrożone miejsca, nawet w upał ubierajmy spodnie z długimi nogawkami i bluzki z długimi rękawami. Zamiast sandałów czy balerin, wybierzmy zakrywające stopy buty, bez dziurek. Skarpety też muszą być, a najlepiej – podkolanówki. Kleszcze wolą naturalne materiały (bawełna, len), ponieważ wtedy swobodniej im się oddycha. Warto więc zaopatrzyć się w odzież ze sztucznych materiałów, np. polaru. Sztuczne tkaniny nie dają jednak gwarancji, że kleszcz nie ominie takiej swoistej bariery.

 


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments