Uwaga na zakupy w sieci. Kolejna mieszkanka Przasnysza oszukana

W środę 31 marca, mieszkanka Przasnysza zgłosiła na policji, że na portalu internetowym kupiła fotel o wartości ponad 400 złotych. Pomimo dokonanej przedpłaty nie otrzymała zakupionego fotela.

 

Informacje o oszustwach dokonywanych na platformach zakupowych do policji spływają coraz częściej.Cyberprzestępcy zaskakują nowymi sposobami działania.

– W przypadku pytań o odbiór osobisty nagle okazuje się, że wystawiony przedmiot, jest tak naprawdę do odbioru na drugim końcu Polski – bo dany portal „źle ustawił lokalizację” czy dlatego, że ogłoszeniodawca musiał nagle wyjechać, ale produkt ma przy sobie. Inną jest umożliwianie odbioru osobistego, ale tylko w późnych godzinach nocnych albo dopiero za kilka dni. Oszust twierdzi, że jest ciągle bardzo zajęty – ale oczywiście, jeśli przelejemy mu środki, znajdzie czas na wysyłkę. Dość częstym zabiegiem, jest także stosowanie presji czasu i naleganie na błyskawiczną wpłatę – informuje Wydział Prewencji KWP.

 

Należy przy tym pamiętać, że przestępcy wyłudzają pieniądze nie tylko wtedy kiedy kupujemy przedmioty, ale również przy ich sprzedaży. Przestępcy w sprawie zakupu danego przedmiotu kontaktują się ze sprzedającym poza portalem zakupowym – korzystając z komunikatorów, wiadomości SMS lub mediów społecznościowych. Wysyłają fałszywe linki prowadzące do potwierdzenia płatności i proszą o podanie pełnych danych karty sprzedającego (czasem pytają nawet o saldo na koncie).

Zdrowy rozsądek i zasady bezpieczeństwa należy zachować również podczas poszukiwania zatrudnienia.

– Zdarza się, że rzekomy pracodawca prosi o wysłanie skanu dowodu osobistego czy prawa jazdy (najczęściej przy ofertach pracy dla kierowców). Jest to praktyka niezgodna z prawem pracy. Ponadto, w ostatnich czasie widać w sieci wzrost liczby oszustw polegających na phishingu, czyli podszywaniu się pod znane marki. Oszuści tworzą fałszywe strony udające oferty i usługi znanych firm, by wyłudzić od sprzedających dane ich kart bankowych – informuje policja.

 

Dlatego, aby bezpiecznie robić zakupy przez Internet, powinniśmy:

  1. przed ich dokonaniem przejrzeć fora internetowe i zapoznać się z komentarzami innych klientów, sprawdzić zabezpieczenia strony np. czy adres zaczyna się od skrótu „https”, sprawdzić ważność certyfikatu oraz dla kogo został wydany, klikając na symbol kłódki, zweryfikować, czy sprzedawca internetowy wykorzystuje do przeprowadzenia płatności znanego operatora płatności internetowych, sprawdzić datę uruchomienia sklepu internetowego im dłużej sklep funkcjonuje, tym większą mamy pewność, że jest bezpieczny,
  2. wybierać znane i sprawdzone platformy internetowe, które cieszą się dobrymi opiniami klientów;
  3. zwrócić szczególną uwagę na to, czy cena towaru nie wydaje się zbyt atrakcyjna – oszuści często właśnie niską ceną (albo wręcz oddaniem przedmiotu za darmo) wabią kupujących;
  4. starać się nie płacić za towar lub usługę bezpośrednio na stronie internetowej sklepu, zawsze upewniając się, że informacje o swojej karcie podajemy bezpośrednio na stronie operatora płatności;
  5. uważać na fałszywe strony, które mogą podszywać się pod operatora płatności – sprawdzać, czy adres strony internetowej operatora płatności kończy się nazwą domeny operatora.
  6. Uważać na próby nawiązania kontaktu poza portalem zakupowym,
  7. Zwracać uwagę na poprawność językową strony i informacji wysyłanych przez drugą stronę transakcji.
  8. Dokładnie czytać SMS-y z banku, zwracając uwagę na to, jaką transakcję autoryzujemy!

 

ren


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments