Uwaga na dzikie zwierzęta na drogach. Rośnie liczba zdarzeń na naszym terenie

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w okolicach lasów, ale także łąk i pól. Coraz częściej na drogę wbiegają dzikie zwierzęta i dochodzi do zdarzeń drogowych z ich udziałem. W ostatnim czasie policja odnotowała kilka takich sytuacji.

 

Wraz z nadejściem jesieni pogarszają się nie tylko warunki atmosferyczne, ale także drogowe, co należy uwzględnić wsiadając za kierownicę. Pamiętajmy też, że w każdej chwili na drodze może pojawić się jakaś przeszkoda. Mogą to być piesi, ale mogą to być również dzikie zwierzęta. Prawdopodobieństwo spotkania zwierzyny na drodze jest największe wczesnym rankiem oraz późnym wieczorem, zwłaszcza w obszarach leśnych, których nie brakuje w na naszym terenie.

 

Z tego względu apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach w okolicach lasów, łąk i pól. Nie lekceważmy znaku drogowego A18-b „Uwaga dzikie zwierzęta”. Kierowca jadący z nadmierną prędkością może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować, czy wykonać manewr ominięcia przeszkody na drodze, a zderzenie samochodu ze zwierzęciem wybiegającym na jezdnię może być groźne w skutkach, a nawet skończyć się tragicznie zarówno dla zwierzęcia jak i pasażerów pojazdu.

Dlatego ponownie zwracamy się z apelem o ostrożność, dostosowanie prędkości do warunków na drodze i po prostu zdjęcie nogi z gazu. Zawsze, gdy wjeżdżamy w tereny leśne, bądź takie, w których mogą pojawić się dzikie zwierzęta odpuśćmy pedał gazu – to nam da większe szanse w chwili, gdy na jezdnię wtargnie nieoczekiwany gość.

 

 

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Świadek prawdy
Świadek prawdy
1 rok temu

Morał z tego taki ze im większy i cięższy samochod tym większe szanse że wyjdziemy z kolizji bez szwanku

maxx
maxx
1 rok temu

Mo nie wiem. Pod Ciechanowem Audi w kombi i łoś zerwał cały dach 1 osoba na miejscu druga ciężko ranna.