Uwaga na dezinformację na Facebooku powiatu! Starostwo zrezygnowało z prowadzenia oficjalnego profilu.

Kilka dni temu zauważyliśmy, że facebookowy profil Powiatu Przasnyskiego zmienił nazwę na nieoficjalny. Dla dziennikarzy to istotna informacja, bowiem chodzi o wiarygodność i prawdziwość publikowanych tam treści. Odpowiedzi, które uzyskaliśmy budzą nie tylko zdumienie, ale brzmią złowrogo, ponieważ zmiana statusu profilu instytucji otwiera furtkę do publikacji nie tylko półprawd, ale i fakenewsów. Powiat potwierdza nasze wątpliwości.

 

19 listopada na facebookowym profilu powiatu (już oznaczonym jako nieoficjalny) pojawiła się informacja: „Dziś mija dokładnie 2 lata od rozpoczęcia nowej kadencji Rady Powiatu Przasnyskiego i wyboru nowego Starosty oraz Zarządu Powiatu. To był bardzo dobry i intensywny czas dla naszego Powiatu. Pozyskaliśmy blisko 80 milionów złotych. Wykonano też OGROM inwestycji.”

 

Zakładając, że wpis pochodzi od Starostwa Powiatowego w Przasnyszu, poprosiliśmy o odpowiedź na kilka pytań:

Chcieliśmy poznać szczegóły dotyczące pozyskanych w obecnej kadencji środków. W zestawieniu pojawiła się m.in. informacja o 17,8 mln zł z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego na dofinansowanie przebudowy dróg wojewódzkich 544 i 614. Pieniądze na przebudowę drogi 544 na odcinku Ostrołęka – Mława – Przasnysz oraz trasy nr 614 Chorzele – Myszyniec zostały jednak pozyskane i zagwarantowane w 100% jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu. W sposób oczywisty pozyskania tych środków nie można przypisać obecnemu Zarządowi Powiatu.

Chcąc wyjaśnić nasze wątpliwości, poprosiliśmy starostwo o podanie terminów złożenia wniosków; wskazanie, z jakich źródeł zewnętrznych pochodzą; jakich kwot dotyczą oraz na jakie cele zostały/zostaną (i kiedy) przeznaczone. W odpowiedzi na nasze pytanie powiat oznajmił, że wpis o 80 milionach pozyskanych w tej kadencji środków, który znalazł się na Facebooku powiatu: „Nie ma statusu oficjalnej informacji Starostwa Powiatowego w Przasnyszu”.

 

„Starostwo Powiatowe w Przasnyszu zrezygnowało z prowadzenia oficjalnego profilu urzędu na Facebook-u”

Otrzymaliśmy jednak plik pdf z  podsumowaniem dwóch lat kadencji obecnej Rady Powiatu Przasnyskiego, z uwzględnieniem poszczególnych kwot i informacjami, na jakie cele pozyskane środki zostały rozdysponowane. Niestety próżno tam szukać informacji o terminach złożenia wniosków, choć właśnie tego dotyczyło jedno z naszych pytań.

Poprosiliśmy także o informację dotyczącą zmiany statusu powiatowego profilu. Chcieliśmy wiedzieć, czy uczynienie go nieoficjalnym oznacza, że nie jest obsługiwany przez pracowników starostwa i powiat nie ponosi odpowiedzialności za prawdziwość i treść publikowanych tam wpisów? Pytaliśmy również kiedy nastąpiła zmiana charakteru profilu i w jakim celu?

Starostwo wskazuje, że modyfikacja nastąpiła ze względu  na zmianę przepisów, dotyczących dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

„Starostwo Powiatowe w Przasnyszu zrezygnowało z prowadzenia oficjalnego profilu urzędu na portalu Facebook. Powodem tej decyzji był brak narzędzi i opcji edycji w wyżej wymienionym portalu, które umożliwiłyby dostosowanie publikowanych treści do aktualnie obowiązujących wymogów” –  poinformowała instytucja, dodając, że obecnie oficjalną stroną informacyjną Starostwa Powiatowego w Przasnyszu jest Biuletyn Informacji Publicznej http://bip.powiat-przasnysz.pl/ oraz strona internetowa https://www.powiat-przasnysz.pl/pl/”.

Z odpowiedzi wynika, że Starostwo Powiatowe w Przasnyszu nie prowadzi facebokowego profilu pod nazwą powiat przasnyski, co każe traktować prawdziwość zamieszczanych tam informacji z daleko idącym dystansem.  Nie udało nam się dowiedzieć czy profil jest obsługiwany przez pracowników starostwa, co oznacza, że pojawiające się tam treści mogą pochodzić z zupełnie przypadkowego źródła i mogą służyć do szerzenia dezinformacji. Warto zatem traktować posty „Powiatu Przasnyskiego” z przymrużeniem oka i w kategorii rozrywki.

Na koniec dodajmy, że zmiana przepisów nie sprawiła, aby profil Miasta Przasnysz przestał być określony jako profil organizacji rządowej. Miejskie konto nadal stanowi oficjalne źródło informacji.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu

I tak nie miał już kto komentować, bo wszyscy o odmiennych od władzy poglądach zostali zablokowani. Podobnie jak na profilu brodatego. Zostali sami klakierzy.

sandal
sandal
2 lat temu

No to teraz się zacznie pisanie bajek.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  sandal

A dobrej pory co było? Opowieści z mchu i paproci. Brodaty dobry, Sławomir zły, a Szczepankowski to już w ogóle diabeł wcielony…

Przasnyszanka
Przasnyszanka
2 lat temu

To prawda. Wystarczy grzecznie zapytać o jakąkolwiek obietnicę i ban gotowy.

Danuta
Danuta
2 lat temu

Nie było nawet trzeba komentować,wystarczyło,że wstawiłam śmiejącą się buźkę i dostałam bana

and&end
and&end
2 lat temu

dostali też blisko 7 mln ( jest wpisane) z Fundusz Inwestycji Lokalnych związanym z pandemią. To te duże czeki co były wręczane, jest ta kwota w rozpisce. O tą sumę też się nie starali, to algorytm im naliczył ( UWAGA) za inwestycje z lat poprzednich. Zatem blisko 7 mln, też idzie za duże inwestycje poprzedniego zarządu.

sandal
sandal
2 lat temu
Reply to  and&end

Ale jak napisał powiat to nie była oficjalna informacja starostwa.

Mirek
Mirek
2 lat temu
Reply to  sandal

Tam jest taki specjalny wydział od pisania takich bajek.

Były pracownik
Były pracownik
2 lat temu
Reply to  Mirek

Potwierdzam!

Ja znajoma
Ja znajoma
2 lat temu
Reply to  Mirek

To tak samo jak za tamtej władzy była jedną osoba ,która pisała i opowiadała bajki Po co krytykować jak robiono jeszcze gorzej

Paweł
Paweł
2 lat temu
Reply to  Ja znajoma

Bajki poprzedników się potwierdzały tak jak lodowisko, nie wyszło to co zablokowali inni, w bajki obecnych to już nawet dzieci nie wierzą.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Ja znajoma

Miała być przecież dobra zmiana. A teraz macie jeden argument. Że za poprzedników było tak samo. To po co nam takie dobre zmiany?

Ait
Ait
2 lat temu

Te 80 milionów to pewnie ten poprzedni zarząd pozyskał jak w filmie pod tym samym tytułem