Uwaga na barszcz Sosnowskiego – toksyczna roślina jest również w powiecie przasnyskim

W sieci powstała interaktywna mapa ze stanowiskami barszczu Sosnowskiego – toksycznej rośliny, którą łatwo pomylić z innymi.

 

Dzięki oznaczeniom na mapie możemy dowiedzieć się, gdzie rosną te niebezpieczne rośliny. Jak się okazuje można je spotkać także w Chorzelach.

Jak informują twórcy mapy kaukaskie barszcze ze względu na swoje toksyczne właściwości cieszą się wśród roślin złą sławą. W soku barszczy występują furokumaryny, a sposób ich działania powoduje, że  nie można wykluczyć powodowania przez barszcze zmian nowotworowych skóry. Niewykluczone są także oparzenia powstające nawet bez bezpośredniego kontaktu z rośliną. W upalne dni (zwłaszcza podczas kwitnienia i owocowania związki furokumarynowe mogą wydostawać się w postaci aerozoli i osadzać się na skórze przebywających w pobliżu osób. Czasem wystarczy 1,5 minuty kontaktu z sokiem barszczu i 2 minuty nasłonecznienia w ciągu pierwszych 2 dób od tego momentu, by pojawiły się na skórze oparzenia I stopnia. Związki chemiczne zawarte w soku barszczu mogą wywoływać również obrażenia dróg oddechowych, nudności, bóle głowy, wymioty, a nawet urazy oczu. Ponieważ objawy oparzeń pojawiają się do 24 – 48 h od nasłonecznienia miejsca zetknięcia soku ze skórą, często ich przyczyna nie jest poprawnie zdiagnozowana. W przypadku kontaktu z rośliną zaleca się jak najszybsze umycie skóry pianą mydlaną i opłukanie wodą, a następnie chronienie skóry przed światłem słonecznym przez minimum dwie doby. Rany i owrzodzenia po kontakcie z barszczem długo się goją. Znamiona i blizny po poparzeniach potrafią utrzymywać się latami, a czasem można je usunąć tylko chirurgicznie.

 

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna dla zdrowia, parząca roślina, która została zawleczona do Polski z Kaukazu. Spotykana jest najczęściej przy drogach lub na łąkach, może rosnąć również na pastwiskach, nad brzegiem rzek czy jezior oraz w parkach i ogrodach. Coraz częściej obserwuje się występowanie barszczu Sosnowskiego w lasach olchowych. W Polsce największe skupiska barszczu Sosnowskiego znajdują się we wschodniej oraz centralnej części kraju (województwo mazowieckiego i warmińsko-mazurskie).

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments