
Ustawa o systemie kaucyjnym na plastikowe butelki i puszki z podpisem prezydenta. Od kiedy nowe przepisy?
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o systemie kaucyjnym opakowań. Zmiany w prawie zaczną w Polsce obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.
Nowe przepisy to odpowiedź na unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
Według nowelizacji, do jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra doliczona zostanie kaucja. Jej wysokość ma wynosić 50 gr.
Kaucja będzie zwracana przy zwrocie opakowań w sklepie. By dokonać zwrotu nie trzeba będzie okazywać paragonu.
Obowiązek odbierania pustych opakowań będzie dotyczył dużych sklepów, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych. Mniejsze sklepy będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie.
Obowiązek tworzenia systemu kaucyjnego spocznie na przedsiębiorcach wprowadzających do obrotu napoje w opakowaniach. Jeśli tego nie zrobią lub nie osiągną wymaganych poziomów selektywnego zbierania opakowań i odpadów, będą musieli zapłacić opłatę produktową.
ren
Pięknie, będziemy płacić za coś, za co 10 lat temu nam płacili. Piękna ta unia.
Kupujesz napój- dostajesz butelkę- płacisz kaucję. I tak kaucja moim zdaniem jest za mała, powinna być złotówka.
Oddajesz butelkę- dostajesz zwrot. Gdzie tu problem? W przynajmniej połowie Europy to działa i ma się dobrze. A u nas wchodzisz do lasu i potykasz się o butelki i puszki.
Problem w tym, że butelki i tak trafią na wysypisko, a za śmiecenie w lesie powinno być dwa lata prac społecznych wkamizelce z napisem:”niewychowany śmieć”. To załatwiłoby sprawę.
Płacę za odbiór śmieci, teraz zapłacę jeszcze raz w sklepie
Czy w ten sposób plastiku będzie mniej? A może większa ilość trafi do recyklingu? Przecież i tak wszyscy segregujemy odpady. To przygotowanie pod kolejny drenaż kieszeni. Zwrotna kaucja, z biegiem czasu zostanie przekształcona w bezzwrotną, czyli de facto kolejny podatek.