Ustawa o systemie kaucyjnym na plastikowe butelki i puszki z podpisem prezydenta. Od kiedy nowe przepisy?

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o systemie kaucyjnym opakowań. Zmiany w prawie zaczną w Polsce obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.

 

Nowe przepisy to odpowiedź na unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Według nowelizacji, do jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra doliczona zostanie kaucja. Jej wysokość ma wynosić 50 gr.

Kaucja będzie zwracana przy zwrocie opakowań w sklepie. By dokonać zwrotu nie trzeba będzie okazywać paragonu.

Obowiązek odbierania pustych opakowań będzie dotyczył dużych sklepów, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych. Mniejsze sklepy będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie.

Obowiązek tworzenia systemu kaucyjnego spocznie na przedsiębiorcach wprowadzających do obrotu napoje w opakowaniach. Jeśli tego nie zrobią lub nie osiągną wymaganych poziomów selektywnego zbierania opakowań i odpadów, będą musieli zapłacić opłatę produktową.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Śmieciarz janek
Śmieciarz janek
23 dni temu

Pięknie, będziemy płacić za coś, za co 10 lat temu nam płacili. Piękna ta unia.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
23 dni temu

Kupujesz napój- dostajesz butelkę- płacisz kaucję. I tak kaucja moim zdaniem jest za mała, powinna być złotówka.

Oddajesz butelkę- dostajesz zwrot. Gdzie tu problem? W przynajmniej połowie Europy to działa i ma się dobrze. A u nas wchodzisz do lasu i potykasz się o butelki i puszki.

Sergiusz1551
Sergiusz1551
22 dni temu

Problem w tym, że butelki i tak trafią na wysypisko, a za śmiecenie w lesie powinno być dwa lata prac społecznych wkamizelce z napisem:”niewychowany śmieć”. To załatwiłoby sprawę.

Lotek
Lotek
22 dni temu

Płacę za odbiór śmieci, teraz zapłacę jeszcze raz w sklepie

ela
ela
22 dni temu

Czy w ten sposób plastiku będzie mniej? A może większa ilość trafi do recyklingu? Przecież i tak wszyscy segregujemy odpady. To przygotowanie pod kolejny drenaż kieszeni. Zwrotna kaucja, z biegiem czasu zostanie przekształcona w bezzwrotną, czyli de facto kolejny podatek.