Ustawa „maluchy za kraty” z podpisem prezydenta. Wprowadza możliwość sankcji dla dziesięcioletnich dzieci

Choć trudno  uwierzyć, prezydent Andrzej Duda podpisał kontrowersyjną ustawę o resocjalizacji nieletnich, zwaną „maluchy za kraty”. Nowe prawo stanowi, że do poprawczaków będą mogły trafiać już dziesięciolatki. W ustawie jest ponadto zgoda na użycie wobec nieletniego środka przymusu bezpośredniego, np. paralizatora czy zastosowanie izolatki.

 

Ustawa wprowadza dolny próg wieku osoby (10 lat), wobec której może zostać wszczęte postępowanie w sprawie o naruszenie porządku prawnego lub demoralizację. Oznacza to w praktyce, że 10-letnie dziecko będzie stawało przed sądem, który będzie mógł umieścić je w placówce resocjalizacyjnej.

Nowa ustawa stanowi także, że pobyt w zakładzie poprawczym będzie mógł trwać do momentu ukończenia przez wychowanka 24 lat (wydłużenie o trzy lata wobec obecnych przepisów), co może oznaczać, że w jednej placówce resocjalizacyjnej będą mogły przebywać zarówno dzieci, jak i zdemoralizowani dorośli.

 

Nowe prawo przenosi na wszystkich dyrektorów polskich szkół podstawowych i średnich dotychczasowe obowiązki sędziów sądów powszechnych, w zakresie określania przejawów demoralizacji i czynów karalnych, a przede wszystkim stosowania kar (w ustawie nazywanych środkami wychowawczymi). Dyrektorzy szkół będą mogli stosować wobec nieletnich uczniów szeroki wachlarz „środków oddziaływania wychowawczego”, co może zmienić placówki edukacyjne w ośrodki quasi-resocjalizacyjne. Dolna granica wiekowa odpowiedzialności za demoralizację będzie wynosić 10 lat

Ustawa przewiduje również możliwość użycia środków przymusu bezpośredniego na nieletnich. Funkcjonariusze mogą więc zastosować: obezwładnienie, kajdanki na ręce lub nogi, kaftan bezpieczeństwa, pas obezwładniający, chemiczne środki obezwładniające, paralizator czy izolatkę.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości, które przygotowało nowelizację, uważa, że przepisy mają „wymiar holistyczny i prowadzą do unowocześnienia metod wychowawczych”. Resort wskazuje także, że ma on na celu wprowadzenie „bardziej skutecznych środków resocjalizacji, adekwatnych do stopnia demoralizacji nieletnich”.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Glapcio
Glapcio
23 dni temu

No proszę Ziobro dla kumpli mafiozow że strony żonki PatiKoti jest łaskawy ale nasze dzieci wsadził by do prdla.. córka nie może założyć Konrad w banku za to mogą ją pałocjanci skuć i potraktować paralizatorem. Brawo pis dziel ce

Ola
Ola
23 dni temu

Bardzo dobrze. Gówniarze coraz gorsze. Jak rodzice nie potrafią porzadnie wychować to niech tak się dzieje.