Ustanowiono nowe święto państwowe, przypadające 27 grudnia. Czy będzie dniem wolnym od pracy?

Zgodnie z ustawą, podpisaną we wtorek 23 listopada przez prezydenta Andrzeja Dudę, Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego przypadać będzie co roku 27 grudnia. Ustawa była inicjatywą ustawodawczą prezydenta, stanowi odpowiedź na głosy społeczności, działaczy patriotycznych i władz samorządowych z Wielkopolski.

 

Nowe święto państwowe ma uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Powstanie było największym na terenie zaborów, zakończonym zwycięstwem, zrywem niepodległościowym.

– To akt sprawiedliwości wobec tego niesłychanie ważnego czynu zbrojnego; cieszę się, że to święto na trwałe wpisze się do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej – stwierdził Andrzej Duda.

We wrześniu apel o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym, poparty ośmioma tysiącami podpisów trafił do Prezydenta. Apel zainicjowany został przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Fundację Zakłady Kórnickie, poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

 

Czy nowe święto oznacza dodatkowy dzień wolny od pracy?

Odpowiedzi na to pytanie prezydent udzielił podczas rozmowy z gazetą Głos Wielkopolski.

– Raczej nie, trudno byłoby w Sejmie forsować kolejny dzień wolny od pracy, zresztą nie sądzę, by Wielkopolanie o tym myśleli: jak powiedziałem dziś w czasie spotkania z samorządowcami, nawet bym nie pomyślał, że pracowici i zorganizowani Wielkopolanie przy okazji święta państwowego domagaliby się dnia wolnego – powiedział Andrzej Duda.

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mati
Mati
1 rok temu

Gospodarka się wali, złotówka leci na łeb na szyję, nadliczbowe zgony przekraczają rekordy z 2020 r., a oni sobie święta uchwalają. Słuszną linię ma nasza władza!

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Mati

Ludziom się podoba. A o to w polityce chodzi 😀😀