Urzędnicy przenieśli pracę do domu? W powiecie przasnyskim jedynie nieliczni

Zapowiedź ministra zdrowia o obowiązku wprowadzenia pracy zdalnej w urzędach administracji publicznej ze względu na dramatycznie wysoką liczbę nowych przypadków zachorowań na Covid-19 weszła w życie. Okazuje się jednak, że pracownicy zarówno w urzędzie miasta, starostwie czy w urzędach gmin pracują normalnie.

 

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów wprowadzające pracę zdalną w urzędach administracji publicznej i jednostkach wykonujących zadania o charakterze publicznym. Sprawdziliśmy, w których urzędach na terenie powiatu przasnyskiego wciąż załatwimy swoje sprawy stacjonarnie.

W noweli zapisano, że do dnia 28 lutego 2022 r. w urzędach administracji publicznej lub jednostkach organizacyjnych wykonujących zadania o charakterze publicznym kierownicy urzędów administracji publicznej, dyrektorzy generalni urzędów lub kierujący jednostką organizacyjną mają polecać pracownikom wykonywanie pracy zdalnej.

 

– Wyjątki od powyższej zasady będą stanowić sytuacje, w których realizacja określonych zadań jest niezbędna dla zapewnienia pomocy obywatelom lub ze względu na przepisy prawa lub potrzeby urzędu lub jednostki, a ich realizacja nie jest możliwa w ramach pracy zdalnej – wyjaśniono w uzasadnieniu.

Postanowiliśmy sprawdzić, jakie spawy mieszkańcy mogą wciąż załatwić w urzędach w powiecie przasnyskim stacjonarnie i czy dużo urzędników zostało odesłanych na pracę zdalną. Okazało się, że wszystkie urzędy w gminach powiatu przasnyskiego wciąż pracują normalnie.

– Urząd Miasta w Przasnyszu pracuje bez zmian. Dla interesantów nic się nie zmienia – poinformował nas burmistrz Przasnysza Łukasz Chrostowski.

– Starostwo Powiatowe pracuje normalnie. Zdalna praca obowiązuje pracowników, którzy są na kwarantannie. Nie wprowadzamy też żadnych ograniczeń w obsłudze mieszkańców – usłyszeliśmy w Starostwie Powiatowym.

Podobne deklaracje przekazali nam włodarze poszczególnych gmin: gminy Przasnysz, gminy Krzynowłoga Mała, gminy Jednorożec, gminy Krasne i gminy Czernice Borowe.

– Wprowadziliśmy pewne zmiany w urzędzie. Przygotowaliśmy na dole stanowisko dla interesantów. Obsługa wygląda więc teraz tak, że jak ktoś przyjdzie do Urzędu Gminy, to pracownik odpowiedniego wydziału schodzi do mieszkańca. Ale poza tym pracujemy normalnie, stacjonarnie – mówi nam sekretarz gminy Czernice Borowe.

 

– Urząd Miasta i Gminy w Chorzelach pracuje cały czas i w sposób nieprzerwany –  zapewniając  realizację zadań Gminy na rzecz mieszkańców w sposób bezpieczny,  prawidłowy i na wysokim poziomie.  Zobowiązani jesteśmy jednocześnie do respektowania obowiązujących przepisów prawa dotyczących pracy zdalnej. Tam, gdzie jest to możliwe i wskazane – pracownicy korzystają z takiej formuły. Zobaczymy, jak będzie w przyszłości – informuje nas z kolei Urząd Miasta i Gminy w Chorzelach.

– Mimo respektowania obowiązującego prawa w tym zakresie, trzeba też podkreślić, że urzędnicy Urzędu Miasta i Gminy w Chorzelach woleliby zdecydowanie normalną, stacjonarną realizację swoich obowiązków służbowych. Ze względu na troskę o bezpieczeństwo i zdrowie naszych mieszkańców, ale też sprawne załatwianie ich spraw, w okresie rosnącej ilości zachorować koronawirusem – zamieściliśmy też na naszej stronie i profilu FB informację, w jaki sposób nasi mieszkańcy mogą załatwiać bezpiecznie swoje sprawy i komunikować się z Urzędem w formule on-line, telefonicznie, mailowo, czyli w sposób zdalny.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alina
Alina
2 lat temu

Mądre decyzje

Agnieszka B.
Agnieszka B.
2 lat temu

Tylko jak ktoś zachoruje to kto będzie odpowiadał ?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Agnieszka B.

Nikt.
Mamy piątą falę zachorowań, covid pałęta się prawie 2 lata, a miłościwie nam rządzący ustalają, jak pracodawcy mają sprawdzać paszporty covidowe. Ustawę o TVN ogarnęli w 24 godziny…

Eta
Eta
2 lat temu

A co Ci człowieku z tych paszportów skoro tyle ludzi po 2 i 3 dawkach są teraz chorzy, nawet lekarze obecnie chorują. Otwórz oczy, paszport nie sprawi, że nie zachorujesz ani że nie zarazisz innych.

Bolek
Bolek
2 lat temu
Reply to  Eta

Chorują, ale nie umierają.

piotr
piotr
2 lat temu

Nie musieli by gdyby ludzie byli odpowiedzialni a nie połykali każdy anty- post