Urzędnicy odwiedzą przasnyszan. Przyjrzą się piecom.

W najbliższych dniach przasnyscy urzędnicy wyruszą w teren i złożą odwiedziny mieszkańcom, przyglądając się ich piecom, co ma związek z inwentaryzacją źródeł ciepła. Naczelnik wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Hubert Kwiatkowski zapowiedział, że wizytatorzy będą informować o obowiązujących terminach wymiany źródeł ciepła, ponieważ wszyscy mieszkańcy będą musieli się do nich dostosować. Będą również wyłapywać nieprawidłowości dotyczące opału.

 

Nikogo nie trzeba przekonywać, że w sezonie grzewczym jakość powietrza, którym oddychamy pozostawia wiele do życzenia, co negatywnie odbija się na naszym zdrowiu. Na terenie Przasnysza większość budynków posiada własne źródło ciepła o większej lub mniejszej sprawności grzewczej, w których spalane może być praktycznie wszystko, począwszy od węgla, poprzez drewno, a skończywszy niestety na odpadach. Pieców gazowych, ze względu na niewielką rozległość sieci, wciąż jest za mało. Choć kilkuset mieszkańców zmieniło swoje piece na uznawany za ekologiczny pellet, jakość powietrza w naszym mieście w sezonie grzewczym wielokrotnie przekracza poziomy alarmowe.

Aby zapobiec negatywnym skutkom zanieczyszczeń, Sejmik Województwa Mazowieckiego przyjął uchwałę antysmogową, która obowiązuje na terenie całego Mazowsza, nie wyłączając Przasnysza. Obejmuje ona swoim działaniem przede wszystkim właścicieli domów jednorodzinnych, którzy korzystają z kominków i kotłów opalanych paliwem stałym. To właśnie na nich spadnie obowiązek wymiany palenisk. Spokojnie mogą spać jedynie lokatorzy budynków podłączonych do instalacji Zakładu Energetyki Cieplnej, właściciele najnowocześniejszych, ekologicznych pieców na paliwo stałe, a także kotłów ogrzewanych gazem i olejem.

 

Jakie zmiany nas czekają?

Uchwała weszła w życie 11 listopada 2017 roku, wprowadzając ograniczenia i zakazy, co do używanych urządzeń i paliw: od dnia wejścia w życie uchwały wszystkie nowe instalacje (piece, kominki i kotły) muszą spełniać wymagania tzw. ekoprojektu.

Restrykcje objęły również najgorszej jakości opał. Od 1 lipca 2018 r. nie wolno spalać mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu 0-3 mm oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc. (np. mokrego drewna).

 

Wymiana pieców na ekologiczne do końca 2022 r.

Właściciele urządzeń grzewczych dostali czas na dostosowanie ich do nowych przepisów. Posiadacze kotłów na węgiel lub drewno, czyli tzw. kopciuchów, które nie spełniają wymogów dla klas 3., 4. lub 5. muszą wymienić je na kocioł zgodny z wymogami ekoprojektu do końca 2022 r. Oznacza to, że najmocniej kopcące piece, będą musiały zniknąć z Przasnysza najpóźniej za nieco ponad dwa lata. Tym samym zakazane będzie stosowanie m.in. opalanych węglem kuchni oraz piecyków typu „koza”. Użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno klasy 3. lub 4. muszą wymienić je do końca 2027 r. Użytkownicy kotłów 5. najwyższej klasy będą mogli z nich korzystać do końca ich żywotności. Uchwała obejmie także posiadaczy kominków. Trzeba będzie je wymienić do końca 2022 r. na takie, które spełniają wymogi ekoprojektu lub wyposażyć je w urządzenie ograniczające emisję pyłu.

 

Uchwała antysmogowa przewiduje kary do 5000 zł

Uchwała antysmogowa przewiduje możliwość skontrolowania stosowanych urządzeń grzewczych. Kontrolę mogą przeprowadzać burmistrz oraz upoważnieni pracownicy urzędów, a także policja oraz Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska; naruszający przepisy muszą liczyć się z mandatem do 500 zł lub grzywną do 5000 zł.

Na żądanie kontrolującego każdy użytkownik kotła, pieca lub kominka zobowiązany  będzie do przedstawienia dokumentów potwierdzających, że stosowane przez niego urządzenie grzewcze spełnia wymagania uchwały. Warto jednak dodać, że ewentualne działania kontrolne związane z uchwałą antysmogową mogą mieć miejsce dopiero w przyszłości i nie mają związku z prowadzoną obecnie inwentaryzacją źródeł ciepła

Dokumentem potwierdzającym klasę pieca może być np. instrukcja użytkowania lub dokumentacja techniczna. Wymóg ten dotyczy także stosowanego paliwa. Aby potwierdzić jego jakość, trzeba będzie posiadać, np. fakturę zakupu paliwa lub świadectwo jakości. Powinien je wystawić dostawca opału.

Na przeprowadzenie inwentaryzacji indywidualnych źródeł ciepła na terenie Przasnysza miasto otrzymało 200 tys. zł pomocy finansowej z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Po przeprowadzeniu inwentaryzacji Urząd Miasta będzie dysponował aktualną bazą danych źródeł ciepła, obejmującą wszystkie budynki mieszkalne, handlowe, usługowe i użyteczności publicznej, w których wytwarzane jest ciepło, wykorzystywane do celów grzewczych i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Wyniki inwentaryzacji wskażą obszary miasta, w których zmiana sposobu ogrzewania powinna mieć priorytetowy charakter oraz dadzą urzędnikom wiedzę, które piece będą wymagały wymiany. Podczas inwentaryzacji możemy m.in. zapytać o możliwe dofinansowania do nowych palenisk, np. o program Czyste Powietrze.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kolega Yarka
kolega Yarka
3 lat temu

Uwaga na wysokie schody! Można sobie krzywdę zrobić!

123
123
3 lat temu

A kiedy ustawa „antyhałasowa”.

paweł
paweł
3 lat temu

Skoro tak się martwicie o powietrze to zajmijcie się może MotoSportem Czyli spalaniem paliwa i opon bez celu … Ale nie przecież oni są bogaci i ich nie wolno ruszać bo to sportowcy i nasza duma Narodowa….