Urząd miasta w Przasnyszu zyska nową salę ślubów. Czy kolejną ceremonię poprowadzi burmistrz Chrostowski?

W sobotę, 9 lutego prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński poinformował na swoim facebookowym profilu: „Dziś po raz pierwszy udzieliłem ślubu. Wyjątkowa i wzruszająca chwila. Oni zapamiętają to na zawsze. Ja też!”  Sezon ślubny za pasem, a przasnyscy nowożeńcy już niebawem będą mieli do dyspozycji nową salę ślubów. Chcieliśmy wiedzieć, czy burmistrz Przasnysza zgodziłby się dać ślub młodej parze. 

Przasnyszanie wciąż hołdują tradycji i większość par (65%) wkracza w związek, ślubując wierność i uczciwość małżeńską przed ołtarzem. W 2018 r. w Przasnyszu odbyło się 71 ślubów wyznaniowych, a 38 par zdecydowało się na zawarcie związku cywilnego. Od początku 2019 r. dwie pary wkroczyły w stan małżeński przed urzędnikiem. Do tej chwili zaplanowano 6 ślubów cywilnych, które odbędą się w lutym i marcu. Należy się domyślać, że wzorem lat ubiegłych, wysyp małżeństw nastąpi w cieplejszych miesiącach roku.

Obecnie małżeństwa zawierane są w siedzibie Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Jana Kilińskiego 2, konkretnie w sali konferencyjnej, która na czas uroczystości zamienia się w salę ślubów. Niebawem ten stan rzeczy ulegnie zmianie. – Za kilka tygodni wyodrębnimy salę ślubów, będzie się mieściła na III piętrze urzędu miasta i będzie przeznaczona tylko do dyspozycji przyjmowania oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński – mówi Hanna Walędziak Kierownik USC w Przasnyszu.

Warto wiedzieć, że w sytuacjach awaryjnych można wziąć ślub przyśpieszony

Ślub cywilny może być zawarty po upływie miesiąca od złożenia przez narzeczonych kierownikowi Urzędu Stanu Cywilnego pisemnego zapewnienia, że nie wiedzą o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Minimalny miesięczny termin wynika z ustawy, warto jednak  pamiętać, że kierownik USC może zezwolić na zawarcie małżeństwa przed upływem tego czasu, ale tylko w przypadku, gdy przemawiają za tym ważne względy.

Istnieje także możliwość wstąpienia w związek małżeński poza urzędem stanu cywilnego i kościołem

Jeśli marzy nam się ślub w wyjątkowym miejscu np. w parku lub miejscu pierwszej randki – nic trudnego. Taka przyjemność wiąże się jednak z dodatkową opłatą, wynoszącą tysiąc zł.  Zgodnie z ustawą, od 1 marca 2015 roku, kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenia małżonków o wstąpienie w związek małżeński również poza urzędem. Konieczne jest jedynie, aby wskazane przez narzeczonych miejsce gwarantowało zachowanie uroczystego charakteru ceremonii. W 2018 r. na ślub poza siedzibą USC zdecydowała się jedna przasnyska para. Ponadto w ubiegłym roku poza urzędem odbył się jeden ślub ze względu na stan zdrowia nupturienta.

Czy Łukasz Chrostowski jest gotów udzielić ślubu?

Zgodnie z prawem i panującym zwyczajem, ślubów w urzędzie miasta w Przasnyszu udziela kierownik USC lub jego zastępca. Na tym jednak katalog osób uprawnionych do stwierdzenia zawarcia małżeństwa się nie kończy. Ślubu może udzielić również wójt, burmistrz lub prezydent miasta, będący z mocy prawa kierownikiem urzędu stanu cywilnego.

Czy burmistrz Łukasz Chrostowski jest na to gotów? Jak zapewnia, jeśli jakaś przasnyska para zgłosi się do niego z taką propozycją, będzie na nią otwarty. Czekamy zatem na chętnych i pierwszy akt zawarcia związku małżeńskiego potwierdzony podpisem Łukasza Chrostowskiego.

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments