Uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Niepodległości połączony ze ślubowaniem uczniów klas mundurowych Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego

10 listopada na placu 2. Ośrodka Radioelektronicznego odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Niepodległości oraz ślubowania uczniów klas mundurowych Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Przasnyszu.

 

Uroczystość była również okazją do wręczenia mianowań, odznaczeń i wyróżnień.

„(…) Niepodległość jaką możemy w dniu dzisiejszym świętować, to zasługa kilku pokoleń Polaków, którzy poczynając od 1795 roku, kiedy to miał miejsce trzeci rozbiór Rzeczypospolitej nie zapomnieli o swoich korzeniach, tradycji, języku i wierze. To dzięki naszym rodakom, którzy wciąż pielęgnowali pamięć o utraconej Ojczyźnie, dzięki powstańcom listopadowym i styczniowym, wybitnym żołnierzom, działaczom z okresu Wiosny Ludów, naukowcom i badaczom, którzy przez setki lat walczyli by Polska odzyskała swoje miejsce na mapie Europy i świata.  Sięgnijmy pamięcią również do tych zwykłych ludzi, którzy nieustannie przypominali o Polsce i dla których oddanie zdrowia i życia w imię najwyższych wartości jakim jest patriotyzm nie było żadnym nadzwyczajnym wyzwaniem. To oni przypominali o pięknym kraju nad Wisłą, który wciąż, pomimo niewoli, nie miał zamiaru się poddawać i wciąż wierzył, że kiedyś odrodzi się na nowo. Nastąpiło to po 123 latach niewoli. (…)”- mówił dowódca Ośrodka płk dypl. Bogusław Postek.

„Dzisiaj, żyjąc w sąsiedztwie ogarniętej wojną Ukrainy, w której toczy się wojna – niepodległość nabiera wyjątkowego znaczenia. Dlatego tym bardziej cieszmy się, że żyjemy w wolnym kraju i że możemy decydować o sobie i naszym otoczeniu. Najlepszym tego przykładem jest dzisiejsze ślubowanie uczniów klas mundurowych Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. Ta podniosła uroczystość na stałe wpisała się do kalendarza zamierzeń przasnyskiego Ośrodka” – stwierdził.

Dokonując wręczenia mianowań i wyróżnień Dowódca Ośrodka pogratulował żołnierzom i zaapelował: „(…) by ideały, o które walczyli nasi przodkowie były wciąż żywe w naszych sercach. Niech każdy kolejny dzień niesie dumę i radość, że żyjemy we własnym kraju. Życzę wszystkim spokojnego życia w niepodległej Ojczyźnie.”

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments