Uroczystości z okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w parku przy ul. Wojskowej

1 sierpnia 2023 r., o godz. 17.00, w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w całym powiecie przasnyskim odezwały się syreny alarmowe. W tym samym czasie na placu pod „pomnikami niepodległości” w Parku przy ul. Wojskowej w Przasnyszu odbyły się lokalne uroczystości.

 

Uroczystości zostały zorganizowane przez Miasto Przasnysz, w hołdzie poległym bohaterom zrywu niepodległościowego oraz dziesiątkom tysięcy ofiar cywilnych zamordowanych przez niemieckiego okupanta.

– Po minucie ciszy i krótkiej prelekcji o powstaniu przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych oraz harcerzy złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikami ojców polskiej niepodległości – informuje Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.

 

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 do walki przystąpiło około 40 tysięcy powstańców. Bój o stolicę, planowany na kilka dni, trwał ponad dwa miesiące. Powstanie zakończyło się militarną i polityczną klęską. W wyniku trwających 63 dni walk zginęło 20 tysięcy żołnierzy i 180 tysięcy ludności cywilnej. Warszawa niemal przestała istnieć.

 

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wpz
Wpz
1 miesiąc temu

A gdzie mieszkańcy Przasnysza itp.

myto
myto
1 miesiąc temu
Reply to  Wpz

Nie wiedziałam , nie było żadnej informacji ,chętnie ludzie by uczestniczyli nawet z tego osiedla, ale cóż.

ogrodnik
ogrodnik
1 miesiąc temu

Dlaczego pan starosta i ten drugi pan, obok tego pana z dlugimi nogami chodza po trawie?
Za to madat sie nalezy?

myto
myto
1 miesiąc temu
Reply to  ogrodnik

Nie , przepisy zostały zmienione.