Uroczyste otwarcie Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej na Lotnisku w Sierakowie

Poligon doświadczalno-wdrożeniowy, jaki istnieje na Lotnisku w Sierakowie rozwija się i poszerza swoją działalność. We wtorek, 28 maja uroczyście został otwarty Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej.

 

Powstały Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej ma uzupełnić już istniejącą infrastrukturę laboratoryjną, a także poszerzyć zakres badań.

Udział w uroczystościach wziął były prezydent RP Bronisław Komorowski, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, senator Krzysztof Bieńkowski oraz przedstawiciele samorządów działających na terenie powiatu przasnyskiego.

– Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej to nowoczesne zaplecze, na którym są testowane i będą opracowywane konstrukcje lotnicze – zarówno tradycyjne systemy załogowe, jak i bezzałogowe – tzw. drony. Ośrodek zajmuje się także całą infrastrukturą techniczną skupioną wokół lotnictwa, pracując nad kooperacją obu systemów – bezzałogowego i tradycyjnego, mając na celu bezpieczne współdzielenie przestrzeni powietrznej – wyjaśnia Powiat Przasnyski.

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej na terenie ośrodka przeprowadzają liczne badania materiałowe, zasięgowe, odpornościowe, aerodynamiczne, a także opracowują elektronikę do dronów i oprogramowanie. Uczelnia na terenie lotniska oraz miasta Przasnysza posiada 4 radary pasywne, służące do monitorowania przestrzeni powietrznej. Pracują nad zastosowaniem systemów załogowych w rolnictwie precyzyjnym.

– Technologie lotnicze i kosmiczne są w tej chwili niezwykle potrzebne i rozwijają się bardzo dynamicznie z różnych powodów.  Techniki dronowe niestety także z powodów militarnych. Prowadziliśmy badania nad tzw. małym lotnictwem czyli nad dronami już dużo wcześniej. Staramy się je rozwijać, a do tego jest potrzebny poligon doświadczalny taki jak ten, który powstał tutaj – wyjaśnia prof. Krzysztof Zaręba, rektor Politechniki Warszawskiej i zarazem kierownik Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych w Sierakowie.

Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych Politechniki Warszawskiej zachęca do współpracy firmy komercyjne oraz ośrodki badawczo-wdrożeniowe, które chciałyby skorzystać nie tylko z infrastruktury, ale także powierzyć uczelni badania nad swoimi konstrukcjami.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Blitz
Blitz
22 dni temu

Kosmicznych?? Leżę i kwiczę bo pisze z kraju gdzie zapadnięta studzienka w jezdni przerasta technologie inżynierii drogowrj

Konowal
Konowal
22 dni temu
Reply to  Blitz

Nie martw się. Miasto niebawem zadłuży się na kolejne 5 milionów. Więc chyba studzienkę Ci zrobią.
Radni obudzcie się.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
22 dni temu

myślę że 2-3 zdjęcia by wystarczyły a nie do lansu

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
22 dni temu

Semafor kiedyś pisał o Komorowskim per „Komoruski „, a teraz z nim do zdjęcia staje.

Ogarnij się chłopie bo to już nie jest nawet śmieszne.

Jankes
Jankes
22 dni temu

Słuszna uwaga. Po PiS psel haha błazenada , źle to wygląda wszystko dla sławy, ręką rękę myje teraz ojejj jak wybrano tak jest beznadziejnie.

jano
jano
22 dni temu

Senator, marszałek, burmistrz, wójtowa to ok, ale skąd i z jakiej racji Komór.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
22 dni temu
Reply to  jano

Z tej samej racji co Semaforowa w środku zdjęcia.

Krzysztof
Krzysztof
22 dni temu

Jednym słowem – błazenada.

Ania
Ania
22 dni temu
Reply to  Krzysztof

A gdzie pan starosta ?

Kalka
Kalka
21 dni temu
Reply to  Ania

Senator katolik błazen zajął jego miejsce
Niesamowite ile ludzi potrzeba do przecięcia wstęgi!! I nagle Pis lubi Psl…ja je…ie, tylko obłuda

Miszcz
Miszcz
21 dni temu
Reply to  Krzysztof

Gdzie jest TW?

zły
zły
21 dni temu

brakło księdza chyba

Yabu
Yabu
21 dni temu

Robi się poważnie, a Bronek bez Szoguna.🤢

jano
jano
21 dni temu
Reply to  Yabu

Bez szoguna bo nie było stołka

Yabu
Yabu
21 dni temu
Reply to  jano

👍👍👍