
Urlop na żądanie. Wszystko, co warto wiedzieć na jego temat
Nieprzewidziane sytuacje życiowe mogą zdarzyć się każdemu. Bardzo często powodują one niezdolność do stawienia się w pracy w określonym dniu. Osoby, które zatrudnione są na umowę o pracę oraz nabyły prawa urlopowe, mogą w takich momentach skorzystać z urlopu na żądanie. Warto wiedzieć, na jakich zasadach można go wykorzystać.
Urlop na żądanie – podstawowe informacje
Jeśli pracownik we wskazanym terminie wyraża chęć skorzystania z urlopu na żądanie, pracodawca jest zobowiązany mu go udzielić. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wymiar urlopu na żądanie to maksymalnie cztery dni w ciągu jednego roku kalendarzowego, niezależnie od liczby pracodawców, u których jest zatrudniony pracownik.
Trzeba również wspomnieć, że pracownik żądanie udzielenia urlopu powinien wyrazić najpóźniej w dniu, kiedy ten ma się rozpocząć. Pracodawca z reguły jest zobowiązany przystać na żądanie pracownika. Odmówić udzielenia urlopu na żądanie może jedynie w uzasadnionych sytuacjach, kiedy nieobecność pracownika mogłaby zakłócić ciągłość pracy w przedsiębiorstwie bądź też zaistnieje istotna sytuacja, której nie można było przewidzieć.
Odpowiedni wzór na wolne na żądanie dostępny jest w Internecie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że prośbę o urlop wyrazić można również ustnie.
Urlop na żądanie a kwestia wynagrodzenia
Osoby, które chcą wnioskować o urlop na żądanie, muszą pamiętać o tym, że wlicza się on do urlopu wypoczynkowego. Pracownicy, którzy wykorzystali już cały urlop, muszą pojawić się w pracy. Ich nieobecność w takiej sytuacji będzie stanowić ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych.
Pozostaje kwestia wynagrodzenia. Pomiędzy urlopem na żądanie a urlopem wypoczynkowym w tej kwestii nie ma żadnej różnicy – oznacza to, że dzień na żądanie jest płatny. Wynagrodzenie za czas jego trwania ustala się z uwzględnieniem stałej wysokości wynagrodzenia oraz innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy.
Zastanawiasz się, ile wynosi obecny wymiar czasu pracy? Niezbędne informacje znajdziesz na stronie internetowej https://aleo.com/pl/blog/wymiar-czasu-pracy-w-2023-ile-bedziemy-pracowac/.
W jakiej sytuacji można wziąć urlop na żądanie?
Trzeba pamiętać o tym, że urlop na żądanie jest czymś całkowicie innym niż urlop wypoczynkowy. Przepisy prawa mówią, że urlop na żądanie pracownik może wziąć wyłącznie w związku z nieprzewidzianymi, nagłymi okolicznościami. Kodeks pracy niestety nie reguluje szczegółowo kwestii urlopu na żądanie, co często prowadzi do nieporozumień pomiędzy pracownikami a pracodawcami.
Urlop na żądanie można wziąć w sytuacjach, których nie dało się wcześniej przewidzieć. Do takich zaliczyć można między innymi:
- nagłe zachorowanie dziecka,
- awarię środka transportu,
- niedyspozycję zdrowotną,
- awarię w mieszkaniu.
Z urlopu na żądanie nie powinno korzystać się w sytuacjach, których zaistnienie można było wcześniej przewidzieć. Osoby, które wcześniej wiedzą, że nie będą w stanie dotrzeć do pracy, powinny poinformować o tym pracodawcę i skorzystać z normalnego urlopu wypoczynkowego. Wszystko po to, by pracodawca miał szansę na przeorganizowanie pracy przedsiębiorstwa tak, aby nieobecność pracownika była jak najmniej odczuwalna.
artykuł sponsorowany
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.