Umowy z proboszczami z gminy Czernice Borowe na zadania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków podpisane

Wójt gminy Czernice Borowe, Wojciech Brzeziński, skarbnik Grażyna Pszczółkowska, a także ks. Sławomir Szumski, proboszcz parafii w Węgrze i ks. Adam Chmielewski, proboszcz Parafii w Rostkowie podpisali umowy na dotacje z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

 

Pierwsza z umów dotyczy zadania pod nazwą „Prace konserwatorsko-restauratorskie empory chóru muzycznego, filarów i schodów we wnętrzu kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela w Węgrze”

– Przedmiotem prac jest przeprowadzenie zabiegów mających na celu powstrzymanie postępującego procesu zniszczeń i zabezpieczenie obiektu przed dalszą destrukcją. Prace konserwatorskie przyczynią się do znacznej poprawy stanu technicznego obiektu, zapobiegną one zagrożeniom powodującym uszczerbek dla wartości zabytku, w konsekwencji przełożą się na wzrost atrakcyjności zabytku drewnianego pod względem kulturowym i artystycznym – wyjaśnia Gmina Czernice Borowe.

Ich koszt to 359 980,07 zł, z czego kwota 352 780,47 zł to przyznane parafii dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

Druga z umów została podpisana na wykonanie „Prac konserwatorskich ołtarza głównego w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Kostki w Rostkowie’’

–  Przedmiotem zadania są prace konserwatorskie ołtarza głównego wraz z rzeźbami, poddanie drewna ołtarza zabiegom dezynfekcji oraz impregnacji strukturalnej, uzupełnienie zniszczonych i osłabionych zapraw, naprawienie złoceń złotem płatkowym, nałożenie nowej warstwy politury na powierzchnię drewna – dodaje samorząd.

Ich koszt to 249 873,82 zł, a kwota dofinansowania wynosi 244.876,34 zł.

Prace przy obu zabytkach mają zostać wykonane do 15 listopada 2024 r.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
parafianin zatroskany
parafianin zatroskany
1 miesiąc temu

A czemu to Księża nie chodzą już w sutannach, o ile Ks z Węgry ma jeszcze koloratke to Ks z Rostkowa wcale . Nie wstydzcie się swojego Kapłanstwa, my potrzebujemy Kapłanów bardzo…..

Boguś
Boguś
1 miesiąc temu

Oj tam. Ważne żebyś na tace rzucił bo taca idzie na remonty… zaraz czekaj, jednak nie?