Umowa partnerstwa na budowę linii kolejowej Zegrze – Przasnysz podpisana. W projekt zaangażowanych jest 19 samorządów
W poniedziałek 19 samorządów z północnego Mazowsza, w tym samorząd województwa podpisali umowę partnerstwa dotyczącą projektu „Budowy linii kolejowej Zegrze – Przasnysz, jako realizacja szlaku „Kolei Północnego Mazowsza”.
To niezbędny dokument aplikacyjny w ramach drugiego etapu naboru projektów do programu Kolej+. Liderem przedsięwzięcia jest miasto i gmina Serock.
– Przedsięwzięcie jest bardzo ambitne. Naszym celem jest zbudowanie od podstaw linii kolejowej, która połączy obszar metropolitarny z szeregiem gmin Północnego Mazowsza. Te projekty przechodzą drogę wyboru. Jestem realistą, wiem, że to nie będzie prosta sprawa, ale mam nadzieję, że nasz projekt wygra w konkurencji z innymi – mówił w czasie spotkania marszałek Adam Struzik i dodał, że projekt zaaktywizuje region, ale też przyczyni się do ochrony środowiska. – Musimy rozwijać transport niskoemisyjny, transport publiczny, by odciążać aglomeracje od napływu samochodów – stwierdził.
Sam projekt krótko przedstawił burmistrz Serocka, które jest liderem całego przedsięwzięcia.
– 70 km linii o charakterze w większości jednotorowym, ale z mijankami, o wartości szacunkowej do 2 mld zł i przewidywanej prędkości 120 kilometrów na godzinę byłoby dźwignią dla rozwoju regionu. To, że dziś siedzimy tu razem jest dowodem na to, że tego roku nie zmarnowaliśmy. Wszyscy patrzymy w tę samą stronę i udowadniamy, że w Polsce nie musimy skupiać się jedynie na sporach i podziałach, ale że z determinacją potrafimy walczyć o to, co jest dla nas istotne. Przez ostatni rok, począwszy od spotkania w Pułtusku, udało nam się zintegrować 18 samorządów od samorządu wojewódzkiego poczynając, kończąc na samorządach gminnych – stwierdził burmistrz miasta i gminy Serock, Artur Borkowski. – W grze jest jeszcze 74 innych projektów, ale jestem przekonany, że jeżeli ta determinacja będzie nam towarzyszyła cały czas, to nikt nam tej szansy nie odbierze.
Umowę partnerstwa podpisali: Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, Wiesław Raboszuk – wicemarszałek, Artur Borkowski – burmistrz miasta i gminy Serock, lider projektu oraz samorządowcy z północnego Mazowsza, partnerzy projektu: gmina Pokrzywnica, gmina Winnica, miasto Pułtusk, gmina Karniewo, gmina Szelków, gmina Płoniawy Bramura, gmina Krasne, gmina Przasnysz, miasto Maków Mazowiecki, miasto Przasnysz, powiat legionowski, powiat pułtuski, powiat makowski, powiat przasnyski, a także gminy Wieliszew i Nieporęt.
ren
Od 1989 roku w Polsce powstało całe 50 km nowych linii kolejowych. Teraz ma się coś ruszyć, ale jak Unia nie sypnie kasą, to nic z tego nie będzie. A dopóki Zbysio Ziobro i jego poplecznicy pokroju Janusza Kowalskiego (wioskowego głupka) nie przestaną pogrywać z Unią, to nie dostaniemy tych pieniędzy na pewno…
Bełkot kłamliwego durnia, który udaje że jest ekonomistą…!
To może napiszesz mądralo, skąd wytrzasnąć pieniądze na tę linię, skoro Unia się nie dołoży.
Dołoży na pięć połączeń dziennie, super dojazd do pracy. Jeden skład pociągu. Kto jeździ pociągami to zna realia PKP. Śmieszne.
Aha, jeszcze jedno, kmiocie. Kłamliwego durnia to sobie poszukaj wśród najbliższych, ok?
Platforma cepie niszczyła kolej i myślisz że wybudowali by do przasnysza?
Odezwał się mieszczuch 🤣🤣🤣
Nie dawać unii, będzie na kolej, proste. Unia sypnie z naszych pieniędzy na wiatraki , fotowoltaike i inne głupoty , z których wycofuje się
Cieszcie sie sie kmioty, bedziecie mieli kolej , I Sawojki za stodola!!
A zastanawialiście się że wybudowanie linii kolejowej 20m od zabudowań już istniejących to zamach na tych mieszkańców. Były konsultacje z mieszkańcami ale wszystko wskazuje że ich nie będą słuchać. Tak tak to Polska.