Stacja Kontroli Pojazdów Zespołu Szkół Powiatowych w Przasnyszu im. mjr. H. Sucharskiego w Przasnyszu przy ulicy Gdańskiej 1 informuje, że władze w Brukseli dążą do unifikacji przepisów dotyczących praw jazdy.
Aktualnie obowiązująca trzecia dyrektywa z zakresu praw jazdy jest gruntownie modyfikowana. W 2023 roku ma wejść w życie nowa.
– Najważniejszą nowością, którą chce wprowadzić Komisja Europejska to zabieranie prawa jazdy na terenie całej UE. Planowane jest ustandaryzowanie kary za przestępstwa drogowe i poważne wykroczenia takie jak jazda pod wypływem alkoholu czy narkotyków, zaś zakaz prowadzenia pojazdów byłby uznawany przez wszystkie kraje UE – informuje Stacja Kontroli Pojazdów ZSP i wyjaśnia, że zakaz wydany polskiemu kierowcy w Niemczech będzie obowiązywał również w Polsce. Ma być także ujednolicony system tzw. punków karnych we wszystkich krajach za poszczególne wykroczenia.
– Władze unijne chcą ułatwić dostęp do praw jazdy. Dlatego dyskutują, aby część egzaminów można było zdawać w symulatorach zamiast w samochodach. W innych krajach Unii ma być wprowadzony przepis obowiązujący już w Polsce, że praktyczna nauka będzie możliwa dopiero po zaliczeniu egzaminu teoretycznego. Brukselskie władze chcą obowiązkowych kursów przypominających po roku czasu od wydania prawa jazdy. Obowiązujące już w Polsce elektroniczne prawa jazdy mają być wprowadzone w całej Unii – dodaje.
Wśród zmian ma być wprowadzenie we wszystkich krajach UE ujednoliconego limitu dopuszczalnej ilości zawartości alkoholu i narkotyków we krwi kierowców. Aktualnie są kraje, które wprowadziły całkowitą abstynencję dla prowadzących pojazd, oraz takie, w których całkowicie legalnie można prowadzić pojazd mając 0,8promila alkoholu we krwi.
Naciski branży transportowej, która boryka się z barkiem pracowników zapewne spowoduje, że zostanie obniżony wiek od ubiegania się o uprawnienia do kierowania ciężarówkami i autobusami. Aktualnie w Polsce uprawnienia do kierowania autobusem można zdobyć po ukończeniu 24 lat. Na terenie całej Unii kryterium wiekowe ma być obniżone do 18 lat.
Ma się zwiększyć limit ciężkości pojazdu z 3,5 t do 4,25 t, który można prowadzić posiadają prawo jazdy kat. B.
Polscy kierowcy posiadając kategorię B mogą prowadzić motocykle o pojemności do 125 cm3. Na dzień dzisiejszy nie we wszystkich krajach UE kierowcy mają takie uprawnienie.
Wprowadzenie w życie w 2023 roku nowej dyrektywy nie oznacza, że przepisy automatycznie będą obowiązywały w Polsce. Wówczas będziemy musieli dostosować krajowe ustawodawstwo. Może to trwać latami, tak jak wprowadzanie dyrektyw w zakresie badań technicznych przeprowadzanych na stacjach kontroli pojazdów.
ren
Znając zapędy magdalenkowych POPiSów, to skrupulatnie wybiorą do krajowego prawa wszystkie kary i ograniczenia z praw innych krajów lecz jak zwykle zapomną o przywilejach, które w tych krajach obowiązują!