Udostępniono kolejne dane Spisu Powszechnego. Niektóre gminy powiatu przasnyskiego z dużym spadkiem mieszkańców

20 wrzenia 2022 r., udostępniona została informacja o wynikach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 na poziomie województw, powiatów i gmin. Zawiera ona wyniki obejmujące liczbę ludności według płci i wieku, liczbę budynków i mieszkań (zamieszkanych i niezamieszkanych) na poziomie gmin.

 

W publikacji dostępne są tablice porównujące wyniki spisów powszechnych w 2011 r. i 2021 r., dotyczące ludności ogółem i w podziale na płcie, ludność w miastach i na wsi, gmin i miast o największym ubytku i największym przyroście ludności oraz liczby mieszkań i budynków na wsi i w miastach i gmin o największym przyroście i największym ubytku mieszkań. Wizualizacje te obrazują aktualną sytuacje demograficzną w Polsce.

Według ostatecznych wyników NSP 2021 liczba ludności Polski liczyła 38 036 118 osób i była mniejsza o 1,2% (475 706) w porównaniu z wynikami spisu 2011 r. – 48,3 stanowili mężczyźni, zaś 51,7 kobiety.

 

Największym województwem pod względem liczby ludności w 2021 r. jest nadal województwo mazowieckie liczące 5 514 699 mieszkańców, co stanowi 14,5% ogółu ludności kraju. W stosunku do poprzedniego spisu odnotowało ono największy przyrost liczby ludności, tj. o 246 039 osób. Dobrą sytuacją mogą pochwalić się głównie gminy okołowarszawskie.

Jeśli chodzi o Północne Mazowsze to według opublikowanych tablic, przyrost liczby ludności większy niż 10 proc. w stosunku ro roku 2011 zanotowały jedynie pojedyncze gminy w powiecie ostrołęckim – Lelis i Rzekuń, i ciechanowskim (gmina Ciechanów).

Zdecydowanie w naszym regionie więcej jest gmin, które odnotowały ubytek ludności większy niż 10 proc. W powiecie przasnyskim są to gminy: Krzynowłoga Mała i Krasne.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ANDRZEJ
ANDRZEJ
1 rok temu

W powiecie przasnyskim nie widzę nic dziwnego w tym ,że gminy typowo rolnicze Krzynowłoga Mała i Krasne odnotowały znaczny ponad 10 % spadek liczby ludności . W obydwu gminach nie ma na dobrą sprawę ,żadnego zakładu pracy (najwięksi pracodawcy to Gmina i Szkoły ).Gminy mają dobre grunty i młodzi rolnicy powiększają swoje gospodarstwa , a tym samym coraz mniej ludności żyje z rolnictwa . Ci co sprzedali lub wydzierżawili grunty wyprowadzają się do miast gdzie mogą znaleźć zatrudnienie i mają pieniądze ze sprzedaży na zakup mieszkań. Trzeba się liczyć z tym ,że jak naturalną koleją rzeczy odejdzie pokolenie dzisiejszych 60+… Czytaj więcej »