Uczniowie ZSP w Przasnyszu wzięli udział w II Olimpiadzie Wiedzy o Kurpiach.

Konkurs odbył się 15 grudnia w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce. Do rywalizacji stanęło 21 uczestników ze szkół: z Łomży, Przasnysza, Ostrołęki i Goworowa.

 

Zespół Szkół Powiatowych w Przasnyszu reprezentowali:

  • Marta Soból kl. II LOM
  • Aleksandra Jakubiak kl. IV tl
  • Przemysław Gołębiewski kl. IV tl.

Opiekę merytoryczną nad uczniami sprawowali nauczyciele: Bogusław Brykała oraz Marcin Kosman. Olimpiada jest organizowana przez Związek Kurpiów.

W tym roku uczniowie szkół średnich wzięli udział tylko w teście pisemnym. Każdy musiał odpowiedzieć na 100 pytań. Tematami przewodnimi były sylwetki Henryka Syski i Henryka Lenarciaka oraz wojna bolszewicka. Prace oceniała komisja, której przewodniczyła Maria Samsel, dyrektor Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. W komisji zasiadali również: Mirosław Grzyb, Anna Ogniewska i Krystyna Łaszczych.

Każdą szkołę reprezentowało trzech uczniów i to ich wyniki dawały punktację zespołową. Bezkonkurencyjne w tym roku okazało się II Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Ostrołęce, które zajęło pierwsze miejsce zdobywając 250 punktów. Na drugim miejscu uplasowało się Liceum Klasyczne im. Papieża Jana Pawła II w Ostrołęce, zaś na trzecim – Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. Adama Chętnika w Ostrołęce. Dobry wynik zanotowało I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Łomży oraz Zespół Szkół im. mjr. Sucharskiego w Przasnyszu. Stawkę zamknął Zespół Szkół Powiatowych w Goworowie oraz II Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. T. Halika w Ostrołęce.

W kategorii indywidualnej pierwsze miejsce ze świetnym wynikiem 92 punktów na 100 zdobyła Karolina Malon. Komisja postanowiła przyznać jeszcze dwa drugie miejsca. Zajęły je z taką samą punktacją 82 punktów: Dominika Dawid oraz Patrycja Prusaczyk.

Świetne wyniki zanotowali i o włos nie stanęli na podium: Patryk Sakowski (77 pkt.), Kinga Malon (76 pkt.), Jakub Szok (74 pkt.), Marta Soból (73 pkt.), Aleksandra Jakubiak (72 pkt.), Karolina Bakuła (70 pkt.).

Zwycięzcy, zarówno szkoły, jak i uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe: tablet, smartfon, smartwach, niszczarkę, czajnik i dzbanek. I oczywiście książki, bez których ani rusz!

– Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w olimpiadzie – powiedział Mirosław Grzyb, prezes Związku Kurpiów. – Dziękujemy nauczycielom i szkołom za przygotowanie uczniów. Cieszymy się, że młodzi ludzie chcą pogłębiać swoją wiedzę o Kurpiach – naszym pięknym regionie. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i żałujemy, że nie wszyscy mogli wygrać.

Instytucje wspierające i współfinansujące II Olimpiadę Wiedzy o Kurpiach: Miasto Ostrołęka, Powiat Ostrołęcki, Powiat Przasnyski, Powiat Łomżyński, Zespół Szkół Zawodowych nr 4 im. A.Chętnika w Ostrołęce, Muzeum Kultury Kurpiowskiej, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

 

ren


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments