Uczniowie z Krzynowłogi Małej poznali zawód strażaka, żołnierza i urzędnika

Uczniowie z klas ósmych ze Szkoły Podstawowej w Krzynowłodze Małej w ramach zajęć z doradztwa zawodowego odwiedzili instytucje działające na terenie Przasnysza: Komendę Powiatowej Straży Pożarnej, 2. Ośrodek Radioelektroniczny oraz Starostwo Powiatowe w Przasnyszu.

 

– Każdy młody człowiek staje przed wyborem ścieżki edukacyjnej, potrzebnej do realizacji kariery zawodowej. W naszej szkole w ramach zajęć doradztwa zawodowego uczniowie badają swoje umiejętności, kompetencje i predyspozycje zawodowe, oraz poznają specyfikę pracy wybranych specjalności. Teoria to jedno, a praktyczne poznanie zawodu to drugie – wyjaśnia szkoła.

W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu młodzież przywitał kpt. Piotr Kuligowski, dowódca Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej.

– Przedstawił młodym ludziom charakter zawodu strażaka i wskazał, co trzeba zrobić, żeby nim zostać. Następnie uczniowie poznali wyposażenie samochodu strażackiego, oraz umundurowanie i ekwipunek strażaka. Dołączył do nas również komendant powiatowy st. bryg. mgr inż. Waldemar Białczak, który od lat współpracuje z nasza szkołą i zawsze chętnie odpowiada na zaproponowane działania – relacjonuje szkoła.

 

Kolejnym punktem wycieczki był 2. Ośrodek Radioelektroniczny w Przasnyszu. Tam dowództwo zadbało o ciekawy program spotkania. Przedstawiono uczniom ścieżkę edukacyjną, która prowadzi do zawodu żołnierza. Młodzież poznała sprzęt wojskowy, obsługę broni, a także miała szansę sprawdzić swoją celność przy użyciu urządzeń asystujących. Dodatkowo uczniowie obejrzeli nowoczesne pojazdy specjalistyczne, które posiada przasnyskie wojsko.

Na zakończenie ósmoklasiści odwiedzili Starostwo Powiatowe. Tam poznali wszystkie funkcjonujące wydziały i referaty, a starosta zapoznał ich z zdaniami, jakie musi wypełniać urząd.

– Odbył się też quiz na temat struktury samorządu terytorialnego, gdzie nasi uczniowie wykazali się znajomością tej dziedziny i otrzymali nagrody. Ale najlepsze było na koniec, czyli wizyta w gabinecie pana starosty Krzysztofa Bieńkowskiego. Było gwarno i wesoło – dodają.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments