Uczniowie przasnyskiej „Jedynki” w tym roku egzamin na kartę rowerową będą zdawać metodą holenderską

W życiu każdego młodego człowieka, który lubi jeździć na rowerze, przychodzi dzień testu, czyli egzamin na kartę rowerową. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu w tym roku część praktyczną będą zdawać nieco inaczej. Po raz pierwszy w Przasnyszu egzamin zostanie zorganizowany metodą holenderską.

 

Egzamin praktyczny na kartę rowerową dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Przasnyszu odbędzie 1 czerwca. Do tej pory, po zdaniu testu ze znajomości przepisów ruchu drogowego, odbywał się na placu. Tym razem szkoła postanowiła, że uczniowie podejdą do egzaminu metodą holenderską.

– Egzamin będzie się odbywał nie na placu, czy w miasteczku ruchu drogowego, jak to do tej pory miało miejsce, ale w przestrzeni miejskiej – wyjaśnia nam dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi, Arkadiusz Siejka.

 

– Jesteśmy po rozmowach z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Przasnyszu. Nawiązaliśmy także kontakt z Auto Moto Klubem „Rzemieślnik” i 1 czerwca zorganizujemy egzamin na ulicach miasta. Przystąpi do niego około 100 uczniów klas czwartych, którzy mają już za sobą część teoretyczną. Dzieci wcześniej dostaną mapki, więc będą mogły zapoznać się z trasą, omówić ją z rodzicami, zobaczyć jak to wygląda i ostatecznie sprawdzić swoje umiejętności w przestrzeni miejskiej – dodaje nasz rozmówca.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, karta rowerowa to dokument, który stwierdza uprawnienie osoby niepełnoletniej do poruszania się rowerem. Prawo jest pod tym względem jednoznaczne – karta jest niezbędna do legalnej jazdy aż do ukończenia 18 roku życia. Minimalny wiek do wyrobienia karty rowerowej to 10 lat, co oznacza, że młodsze dzieci na rowerze po drogach publicznych mogą jeździć wyłącznie pod opieką rodziców. Przeprowadzeniem egzaminu oraz wydaniem dokumentu zazwyczaj zajmuje się szkoła.

 

ren

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkanka
Mieszkanka
1 miesiąc temu

To jak dziecko powyżej 10 lat nie będzie mieć karty rowerowej to co nie będzie mógł jeździć rowerem?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Mieszkanka

No ale chyba kiedyś też tak było? Czy coś się zmieniło?