Uchodźcy z Ukrainy otrzymają 300 złotych na start

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy dotyczącej pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Będą mogli się ubiegać o jednorazowe świadczenie pieniężne.

 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że w poniedziałek, 7 marca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie ich kraju. W tym tygodniu ma on trafić pod obrady Sejmu.

Podczas briefingu prasowego premier RP Mateusz Morawiecki wspomniał, że Polska przyjęła już ponad milion uchodźców. – Mamy do czynienia z największym od czasów II wojny światowej kryzysem uchodźczym – mówił.

 

Rząd przyjmie specjalną ustawę, która ma na celu legalizację i zabezpieczenie pobytu Ukraińców w Polsce. Uchodźcy będą mogli ubiegać się o jednorazowe świadczenie pieniężne w kwocie 300 złotych na osobę, aby pokryć wydatki na żywność, odzież, obuwie, czy też środki higieny osobistej oraz opłaty mieszkaniowe.

Oprócz tego, tak jak informowaliśmy wcześniej. pojawią się też pieniądze dla Polaków, którzy przyjmą uchodźców pod swój dach.

– Jednostki samorządu terytorialnego otrzymają środki finansowe z rezerwy celowej, przekazywane przez urzędy wojewódzkie. Polacy, którzy za pośrednictwem samorządów przyjmą do siebie Ukraińców, dostaną wsparcie w wys. 40 zł dziennie, czyli 1 200 zł miesięcznie. Świadczenie to będzie mogło być wypłacane maksymalnie przez 60 dni – informuje ministerstwo.

Rząd przewiduje dopuszczenie obywateli Ukrainy do pracy na terenie Polski. Ich legalny pobyt w naszym kraju będzie wynosił 18 miesięcy z możliwością jego przedłużenia. Ustawa zakłada nadanie im numeru PESEL, co pozwoli na realizację szeregu usług publicznych na ich rzecz.

 

– Obywatelom Ukrainy zostanie zagwarantowany dostęp do polskiego rynku pracy. Aby skorzystać z tego rozwiązania, pracodawca będzie musiał w ciągu 7 dni powiadomić za pośrednictwem portalu praca.gov.pl właściwy urząd pracy o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Obywatele Ukrainy będą mogli również skorzystać z usług rynku pracy w postaci m.in. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń,  na takich samych zasadach, jak obywatele polscy – objaśnia ministerstwo.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pasjonat
Pasjonat
2 lat temu

Kto za to zapłaci ? Jesteśmy tak bogaci, aby innym dawać ? Ogarnięcie się ludzie, bo zaraz gospodarka upadnie, ale co tam pomoc ważniejsza. Pytanie do Was kto nam pomoże ?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Pasjonat

Gospodarka upadnie przez Pisowskie rozdawnictwo. Jeszcze zapłaczecie. Jak Tusk mówił o wprowadzeniu Euro w Polsce, to na niego pluli. To teraz mamy co mamy. Inflacja 12%, stopy procentowe za chwilę 5%. A dług publiczny rośnie jak na drożdżach. Czeka nas kryzys największy od 1990 roku.

Aneta
Aneta
2 lat temu

Racja, ludzie otworzyli oczy jak jest mowa o pieniądzach dla uchodźców ale nie widzą 500+, 1000+, 13-tki, 14-tki, niedługo 50-tki i 100000+ na dziecko bo „matki” chcą wincyj i wincyj dla bombelka a pieniądze przecież można dodrukować …

Mieszkanka
Mieszkanka
2 lat temu

Myślę, że do takich artykułów powinna być wyłączona możliwość komentowania. Nic na to nie poradzimy, nie mamy wpływu na decyzję Rządu, jesteśmy tylko pionkami i możemy tylko obserwować i czekać jak to rozwinie się dalej. Niepotrzebnie wszyscy się tym nakręcamy i wzbudzamy nienawiść i wrogość wobec ludzi, których dotknęła wojna. Być może i nas może to dosięgnąć i wtedy też będziemy oczekiwac pomocy od innych, więc nie ma co krzyczeć.

przasnyszanka
przasnyszanka
2 lat temu
Reply to  Mieszkanka

Oczekiwać będziemy tylko czy nam ktoś pomoże w takim stopniu jak my to robimy….

Artur
Artur
2 lat temu
Reply to  Mieszkanka

Oczywiście że powinny być wyłączone komentarze, sytuacja bliska wojnie trzeba zacisnąć pasa, przygotować się na biedniejsze życie bo bliskość frontu wymiecie od nas kasę na pewno!!