Uchodźcy z Ukrainy opuszczają powiat przasnyski. Gminy: obecnie więcej osób wyjeżdża niż przyjeżdża

Od początku wojny, do Polski przybyło już 3,659 mln osób uciekających przed rosyjską agresją. W ostatnim czasie częściej zdarza się jednak, że na przejściach granicznych odprawianych jest więcej obywateli Ukrainy wracających do swojego kraju, niż tych którzy do Polski przybywają.

 

I tak w ciągu ostatniej doby z Polski do Ukrainy wyjechało 27,5 tys. osób. Według ostatnich dostępnych danych z 25 maja, z Polski do Ukrainy wyjechało (od 24 lutego) łącznie ponad 1,584 mln osób.

Postanowiliśmy sprawdzić jak wygląda sytuacja w powiecie przasnyskim. Jak się okazuje, wielu z przybyłych do nas tuż po wybuchu wojny obywateli Ukrainy również już wyjechało, a część z nich planuje powrót do kraju. Spadek liczby uchodźców zanotowało większość gmin powiatu przasnyskiego, choć nie wszystkie.

 

Gmina Przasnysz

Na terenie Gminy Przasnysz na dzień 31.03.2022 r. przebywało 81 uchodźców z Ukrainy w domach prywatnych i agroturystykach. W gminie wydano 110 PESELI uchodźcom: 80  przebywającym na terenie gminy Przasnysz i 30 spoza gminy, głównie z terenów podwarszawskich. Do szkół gminnych uczęszczało łącznie 7 dzieci, w tym 5 dzieci do Szkoły Podstawowej w Bogatem i 2 dzieci do Szkoły Podstawowej w Nowej Krepie.

Dwa miesiące później liczba uchodźców zmniejszyła się o jedną czwartą.

– Na dzień 18 maja 2022 r. na terenie gminy Przasnysz przebywa 60 uchodźców, bardzo duża część z nich powróciła na Ukrainę. W szkołach gminnych przebywa wciąż 10 dzieci w tym: Oddział Przedszkolny w Starej Krępie – 1 dziecko, Oddział Przedszkolny w Bogatem – 1 dziecko, Oddział Przedszkolny w Karwaczu – 4 dzieci, Szkoła Podstawowa w Bogatem – 4 dzieci. Więcej uchodźców wyjeżdża, przyjeżdżają pojedyncze osoby – informuje Urząd Gminy Przasnysz.

 

Gmina Krasne

Na terenie Gmina Krasne obecnie przebywa 9 uchodźców wojennych z Ukrainy (wszyscy zakwaterowani są u osób prywatnych). W miesiącu maju liczba uchodźców przebywających na terenie Gminy Krasne uległa zmniejszeniu i nie odnotowano napływu nowych uchodźców. Obecnie do szkół podstawowych na terenie Gminy Krasne nie uczęszczają żadni uczniowie będący uchodźcami z Ukrainy – taką informację uzyskaliśmy w Urzędzie Gminy Krasne.

 

Czernice Borowe

W gminie Czernice Borowe sytuacja jest inna. Tu bowiem, choć również w ostatnim czasie nie odnotowano przyjazdu kolejnych uciekających przed wojną obywateli Ukrainy, nikt też ostatnio nie wyjechał.

– Aktualnie na terenie gminy przebywa 45 osób z Ukrainy (w tym w Dworku Chojnowo 17 osób). Obecnie do gminy nie przybywają kolejni uchodźcy, w miesiącu maju z terenu gminy nie wyjechał żaden uchodźca. Do szkoły na terenie gminy uczęszcza 12 dzieci, w tym 2 do oddziału przedszkolnego – czytamy.

 

Gmina Jednorożec

Do Gminy Jednorożec od początku rosyjskiej inwazji przybyło około 40 uchodźców z Ukrainy.

– Liczba uchodźców zmniejszyła się, na teren gminy nie przybywają kolejni. Więcej uchodźców wyjeżdża, niż przyjeżdża – informuje UG Jednorożec. Jeśli chodzi o dzieci obecnie 4 uczniów uczy się w Szkole Podstawowej, 2 uczniów w Samorządowym Przedszkolu .

 

Miasto Przasnysz

W samym Przasnyszu sytuacja jest na stałym poziomie. Obecnie na terenie Miasta Przasnysz przebywa 246 uchodźców z Ukrainy. Liczba uchodźców z Ukrainy w Mieście Przasnysz utrzymuje się na stałym poziomie (wyjeżdżają/przyjeżdżają małe rodziny). W przasnyskich szkołach uczy się:

– Szkoły Podstawowe – 75 uczniów z Ukrainy,

– Szkoły Ponadpodstawowe – 1 uczeń z Ukrainy.

 

Krzynowłoga Mała

Na terenie gminy aktualnie przebywa 5 uchodźców, odjechało 14 uchodźców, do szkoły uczęszcza 3 dzieci z Ukrainy.

 

Miasto i Gmina Chorzele

Obecnie na terenie miasta i gminy Chorzele przebywa 64 uchodźców z Ukrainy. Jak informuje UMiG Chorzele, liczba ich jednak systematycznie spada. W szkołach podstawowych na terenie miasta i gminy Chorzele uczy się obecnie 21 uczniów z Ukrainy.

 

Nam udało się porozmawiać z jedną z obywatelek Ukrainy, która również poważnie rozważa powrót do domu.

– Jestem tutaj z dwójką dzieci. Rodzina, która mnie gości jest bardzo miła. Bardzo dobrze się tu czujemy, jednak tęsknimy za domem. Na Ukrainie został mój mąż, są moi rodzice, z każdym dniem jest nam trudniej – mówi.

 

ren

Sprawdź również
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alina
Alina
27 dni temu

Już nie boją się. Rosjan❓

Xyz
Xyz
27 dni temu

Bo sobie 500+ ogarnęli to mogą wracać ale dobrze ze maja im zabierać po 30 dniach od powrotu na Ukrainę bo znowu wykorzystali polskie cwlaniaki

Amator
Amator
27 dni temu
Reply to  Xyz

Wyjazd z Polski automatycznie zawiesza świadczenie.

Anna
Anna
26 dni temu
Reply to  Amator

za to kupują hurtowo auta i wywożą na UA. bo tam zwiesili cło z Unii. kolejki na granicach. jak to wytłumaczyć? nie boją się o samochody co b y im t72 nie zniszczył?

zdziwiona
zdziwiona
26 dni temu
Reply to  Anna

A jak się mają przemieszczać po swym dużym kraju????? Proszę rozum włączyć.

Zenek
Zenek
26 dni temu

Ale ból d..y w komentarzach 😀

Jebz
Jebz
26 dni temu

Szkoda że opuszczają nas piękne Ukrainki , nie to co te nasze …

Tomasz
Tomasz
26 dni temu

Podwyżki cen paliw w Europie: Polska liderem! Już kilka dni temu Business Insider, bazując na unijnym monitorze cen paliw, ustalił, że licząc od połowy lutego benzyna w Polsce, jeśli nie liczyć podatków zawartych w paliwie, zdrożała o 39 eurocentów. To najwięcej w całej UE! Dla porównania w innych krajach, do których lubimy się porównywać, wygląda to tak: Niemcy: podwyżka o 29 centów, Czechy: 30 centów, Austria: 28 centów, Słowacja: 22 centy, Francja: 16 centów, Węgry: 3 centy. W przeliczeniu na złote benzyna podrożała w Polsce o 1,87 zł na litrze. Licząc z podatkami zawartymi w paliwie, Polska od względem wzrostu… Czytaj więcej »

michał
michał
25 dni temu

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.