Ubezpieczenie turystyczne – co powinieneś o nim wiedzieć?

Przed wakacjami, czy nawet weekendowym wypadem należy załatwić kilka ważnych formalności, dzięki którym nasz odpoczynek będzie przebiegał niczym niezakłócony. Jedną z ważniejszych rzeczy, o których należy pamiętać, jest wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Dzięki temu możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych niespodzianek, które mogłyby popsuć naszą wymarzoną podróż.

 

Czym właściwie jest ubezpieczenie turystyczne?

Bez względu na cel naszej zagranicznej podróży, możemy zabezpieczyć swoje interesy na wypadek zdarzenia się niekorzystnych dla nas sytuacji losowych. Ubezpieczenie, które nas chroni w życiu codziennym, nie obejmuje sytuacji, które mogą przydarzyć nam się podczas podróży. Także, kiedy już mamy kupiony hotel i zorganizowany transport, powinniśmy pomyśleć także o tym aspekcie podróży. Wykupując ubezpieczenie turystyczne, możemy zabezpieczyć się przed m.in.:

  • zagubieniem, czy zniszczeniem bagażu
  • opłatami związanymi z kosztem leczenia
  • odpowiedzialnością cywilną w naszym życiu prywatnym
  • zniszczeniem, czy zagubieniem sprzętu sportowego
  • skutkami, jakie może przynieść nieszczęśliwy wypadek
  • kosztami związanymi z odwołaniem, rezygnacją z wyjazdu

Pozostanie na wczasach bez bagażu, czy choćby bagażu podróżnego może być kłopotliwe. Wiąże się to niestety z koniecznością poniesienia znacznych kosztów na miejscu urlopu – konieczne będzie dokupienie paru rzeczy, które będą nam niezbędne podczas wypoczynku. Podobnie w przypadku uszkodzenia sprzętu sportowego, którym ze sobą wieziemy np. rakiety do gry w tenisa, czy deski windsurfingowej. W każdym z tych przypadków koszty, które wiążą się z zagubieniem, czy uszkodzeniem tych rzeczy są znaczące. Kiedy mamy wykupione ubezpieczenie na tę okoliczność nawet w przypadku pojawienia się problemów, nie musimy się nimi martwić, ponieważ mamy na taki wypadek zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia bagażu, czy sprzętu, który z nami podróżuje.

 

Choroba na wczasach

Niestety choroba, czy wypadek nie wybiera. Pechowe zdarzenie takie jak skręcenie czy złamanie nogi, nagły atak wyrostka robaczkowego, także mogą spotkać nas na wojażach zagranicznych. W takiej sytuacji w zależności od miejsca naszego pobytu koszty związane z leczeniem, hospitalizacją, czy zabiegiem operacyjnym mogą być ogromne. Ubezpieczenie KL może się więc przydać w najmniej spodziewanym momencie. W niektórych krajach koszty leczenia związane z pobytem w szpitalu, czy badaniami diagnostycznymi mogą być naprawdę horrendalnie wysokie (np. w USA, czy Kanadzie). Mowa tu o kwotach, które niekiedy obejmują więcej za pobyt dobowy w szpitalu niż wczasy dla całej rodziny, na które się wybieramy (w Kanadzie są szpitale, w których za pobyt należy zapłacić nawet 1000 euro za dzień pobytu, w Stanach najczęściej nie przekraczają 500 euro). Zawsze więc warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, które zabezpieczy nas na wypadek problemów ze zdrowiem. Przed wyjazdem warto zapoznać się ze szczegółami takiej polisy.

 

Odszkodowanie za odwołany lot

Sytuacja na lotniskach bywa nieprzewidywalna. Loty bywają opóźnione, odwołane, co bardzo często wiążę się z zaburzeniem pobytu – staje się on najczęściej przez to krótszy niż planowany. W przypadku całkowitego odwołania lotu może się okazać, że wyjazd stanie się dla nas niemożliwy. Opóźnienia w lotach najczęściej pojawiają się z winy przewoźnika. Związane jest to najczęściej z różnorodnymi problemami technicznymi. Zdarza się także, że opóźnienia związane są z tym, że załoga nie stawia się na czas, czy miejsca mają braki formalne – brak niektórych dokumentów uniemożliwi wyruszenie w podróż samolotu. W takim wypadku, kiedy mamy wykupione odszkodowanie za odwołany lot  możemy liczyć na to, że niedogodności związane z dodatkowym czasem oczekiwania, zostaną zminimalizowane np. poprzez zapewnienie noclegu czy niezbędnych w ty czasie rzeczy.

Wyjazd na wczasy ma być odpoczynkiem, relaksem, czasem na zebranie sił do pracy, zadbajmy więc o to, żeby nie przysporzył nam problemów w postaci wydatków związanych z leczeniem, czy zagubieniem naszych rzeczy. Ubezpieczanie turystyczne to koszt, który wynosi zaledwie ułamek wydatków związanych z całym wyjazdem, nie warto więc narażać się na nieprzyjemności z powodu braku takiego zabezpieczenia.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments