Sprawdź kalkulator ubezpieczenia! Bądź gotowy na wakacyjne wyjazdy

Wyjazdy wakacyjne samochodem dają dużą dozę swobody. Można wszędzie dojechać bez martwienia się rozkładami jazdy pociągów czy samolotów i autokarów. Dlatego wielu Polaków wybiera taki środek transportu przy organizowaniu swojego urlopu. Przy przygotowywaniu wyjazdu samochodem na wakacje zadbaj o odpowiednie ubezpieczenie auta. Ile będzie ono kosztowało?

 

Polacy jeżdżą na wakacje samochodem

Pod koniec maja 2021 roku zostało zrealizowane badanie pod tytułem „Wakacyjne wyjazdy Polaków”. Wykonało je SW Research na zlecenie serwisu oponeo.pl. Wykazało ono, że 61,3 proc. respondentów deklarowało wyjazd wakacyjny własnym samochodem. Jedynie 14,8 proc. badanych wskazało na pociąg, 13,5 proc. na samolot, zaś 6,8 proc. na autobus lub autokar.

Dlaczego samochód jest popularnym środkiem transportu na wakacje? Otóż respondenci przytaczali różne powody dokonywania takiego wyboru. Ich zdaniem dzięki wyjazdowi własnym autem:

  •   można uzyskać wyższe poczucie własnego bezpieczeństwa,
  •   można spontanicznie zmieniać plany wyjazdowe w trakcie podróży.
  •   nie trzeba z góry rezerwować innych środków transportu.

Elastyczne możliwości dostosowania wakacyjnych wyjazdów, a także zwiększone poczucie bezpieczeństwa zdecydowały, że letnie wycieczki samochodem stały się bardzo popularne. Przy ich organizacji warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie samochodu na wyjazd.

 

Podstawa – ważne ubezpieczenie OC pojazdu

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe dla posiadaczy pojazdów mechanicznych, co wynika z przepisów polskiego prawa. Jednak tożsame obowiązuje również w wielu miejscach za granicą. Jeśli wybierasz się na urlop samochodem do jednego z europejskich krajów należących do Unii Europejskiej lub EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego), wówczas OC wykupione u polskiego ubezpieczyciela będzie tak samo ważne w przypadku spowodowania szkód w ruchu drogowym.

Oznacza to, że nie będziesz odpowiadać finansowo za wypłatę odszkodowania dla poszkodowanych, tylko w Twoim imieniu zrobi to towarzystwo ubezpieczeniowe.

 

Zielona Karta

Pamiętaj, by sprawdzić, czy do kraju, do jakiego jedziesz autem, potrzebujesz jakieś dodatkowe ubezpieczenie samochodu. Niewykluczone, że konieczna będzie tak zwana Zielona Karta, czyli międzynarodowy certyfikat ubezpieczenia pojazdu, który wymagany jest m.in. w takich państwach jak: Albania, Azerbejdżan, Iran, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Tunezja, Turcja i Ukraina.

Zdarza się, że jedziesz do takiego kraju, w którym polskie OC czy Zielona Karta nie są honorowane. Wówczas pozostaje Ci już tylko wykupić stosowne ubezpieczenie graniczne przed przekroczeniem granicy takiego państwa.

 

Dodatkowe ubezpieczenia na wszelki wypadek

Wyjazd samochodem za granicę na wakacje wiąże się z wieloma ryzykami. Auto może zostać skradzione, może wydarzyć się nieprzewidziana sytuacja w postaci awarii pojazdu na drodze albo okaże się, że w wyniku działania sił natury czy nieznanych osób trzecich auto zostało zniszczone. Możesz zapewnić sobie większy komfort wakacyjnych wyjazdów samochodem, jeśli wykupisz dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenia dla siebie i swojego pojazdu.

Może być to m.in. ubezpieczenie autocasco – AC, które chroni przed finansowymi konsekwencjami szkód w pojeździe, nawet jeśli sprawcą jest kierowca lub sprawca ten jest nieznany. Kalkulator ubezpieczenia pozwoli na oszacowanie, ile taka polisa będzie kosztować i na skonfigurowanie jej. Jeśli wykupisz w trybie online AC w UNIQA, to skorzystasz z 15-procentowej zniżki.

Ponadto dobrze jest zapewnić sobie wsparcie towarzystwa ubezpieczeniowego w trudnych sytuacjach, jakie mogą Ci się przytrafić podczas długiej jazdy samochodem, daleko od domu, poza granicami kraju. Assistance pozwoli na uzyskanie bezpłatnie pomocy w wielu przypadkach, np. przy nagłej awarii albo zatrzaśnięciu kluczyków w samochodzie. Ważne jest, żeby przy zawieraniu polisy assistance sprawdzić, czy będzie ona funkcjonowała w kraju, do którego się wybierasz.

 

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments