Tu cena noclegu nie zmieniła się od kilu lat. Ile kosztuje pobyt na przasnyskiej „wytrzeźwiałce” i jak wielu mieszkańców do niej trafia?

Są takie miejsca, do których nikt trafić raczej z własnej woli nie chce. Z pewnością zaliczają się do nich przybytki określane często potocznie, jako izba wytrzeźwień. Ile kosztuje ten „hotel” dla nietrzeźwych osób w Przasnyszu? Ile osób do niego trafia?

 

W Przasnyszu Izba Wytrzeźwień funkcjonuje tylko w mowie potocznej. Faktycznie bowiem Komenda Powiatowa Policji Izbą nie dysponuje, zaś osoby będące pod wpływem alkoholu, trafiają do policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych.

Za co można trafić do tzw. PdOz-u? Zgodnie z przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, do tego typu miejsc trafiają „osoby znajdujące się w stanie nietrzeźwości, które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w zakładzie pracy, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu lub zdrowiu innych osób”.

I choć nocleg w nich nie jest szczególnie komfortowy, ani tani… to trzeba przyznać, że to chyba jedne z niewielu, jeśli nie jedyne miejsce, którego w ostatnich latach nie dotknęła inflacja.

Pobyt w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych w Przasnyszu kosztuje 160 zł. Jak mówi nam rzeczniczka przasnyskiej policji, mł. asp. Ilona Cichocka, jego cena nie uległa zmianie na przestrzeni 3 lat. Jeśli chodzi o liczbę doprowadzonych do niej w celu wytrzeźwienia osób, okazuje się, że 2023 rok wygląda na tle lat poprzednich, całkiem przyzwoicie.

Do połowy października bowiem, do policyjnego pomieszczenia dla osób zatrzymanych, doprowadzono 61 osób. W całym 2022 roku – takich osób było aż 194, a w 2021 – 173 osoby.

Zapytaliśmy oficer prasową również o to, czy korzystający z pobytu, regulują opłaty na bieżąco. „Komenda Powiatowa Policji w Przasnyszu nie dysponuje danymi dotyczącymi dłużników oraz dotyczącymi kwoty na jaką zalegają korzystający z PdOz”.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rpk
rpk
28 dni temu

Rzeczy w depozycie, a w zamian zatęchłe koce… jest wspomnień