Trzy nowe miasta na Mazowszu

Wraz z rozpoczęciem roku 2022, trzy gminy w województwie mazowieckim zyskają prawa miejskie.

 

Gminy w województwie mazowieckim, które uzyskały prawa miejskie to: Cegłów (powiat miński), Jedlnia – Letnisko (powiat radomski) i Nowe Miasto (powiat płoński).

Uroczystość nadania praw miejskich z udziałem Premiera Mateusza Morawieckiego oraz Wiceministra MSWiA Pawła Szefernakera odbyła się w czwartek, 30 grudnia 2021 r. w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

– To niezwykle ważne, aby móc z wami świętować zmianę statusu, o który się ubiegacie. Miasta w naszej historii odgrywały kluczowa rolę, przechodziły przez różne kryzysy. Wiele z dzisiejszych wiosek, które dzisiaj stają się miastami, zostały ukarane przez cara za powstanie styczniowe – powiedział podczas uroczystości Premier RP Mateusz Morawiecki. Miasta takie jak między innymi Cegłów, ale także Bolimów czy Lutomiersk to przykłady, że zmieniamy wektory historii i oznacza to także aspiracje i wzrost ambicji lokalnych społeczności – dodał.

 

Jak informuje Mazowiecki Urząd Wojewódzki od początku 2022 r. będą w Polsce funkcjonowały w sumie 964 miasta, spośród których 10 to gminy, które uzyskają z początkiem 2022 r. prawa miejskie, tj.: Kaczory (woj. wielkopolskie), Pruszcz (woj. kujawsko-pomorskie), Bolimów, Lutomiersk (woj. łódzkie), Cegłów, Jedlnia-Letnisko, Nowe Miasto (woj. mazowieckie), Iwaniska (woj. świętokrzyskie), Izbica (woj. lubelskie), Olsztyn (woj. śląskie).

 

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments