Trwa remont dachu chorzelskiej świątyni [FOTO]

Ks. kan. Stanisławowi Dziękiewiczowi oraz wspólnocie parafii św. Mikołaja w Chorzelach  udało się doprowadzić do remontu dachu w kościele Trójcy Przenajświętszej. Poważną inwestycję rozpoczęto w sierpniu 2020 r., a jej realizacja była możliwa przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Starostwa Powiatowego w Przasnyszu oraz Urzędu Miasta i Gminy w Chorzelach.

 

Świątynia murowana w Chorzelach została wzniesiona dzięki staraniom księdza Pawła Laguny w latach 1872-1878 według projektu warszawskiego architekta Adolfa Schimmelpfenniga. Kościół został konsekrowany w 1886 roku przez płockiego biskupa pomocniczego Henryka Piotra Kossowskiego. W 1889 roku została dostawiona wieża. W 1930 roku budowla została zniszczona przez pożar, wyremontował ją w 1933 roku ksiądz proboszcz Andrzej Krysiak.

W 1954 roku został zbudowany główny ołtarz według projektu Kononowicza. W latach 1979-1980 dzięki staraniom księdza proboszcza Witolda Białego w nawie głównej powstała polichromia zwana sgraffito – fresk, który wykonali artyści malarze: Teresa Wierusz i Stanisław Chorzewski. W latach 1995-2000 dzięki staraniom księdza proboszcza Kazimierza Skowrońskiego została odnowiona elewacja zewnętrzna świątyni, a także została odrestaurowana malatura wnętrza budowli. Zwieńczeniem prac jest remont dachu, który rozpoczął się w sierpniu 2020 r.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Miłosza Milewskiego.

 

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments