Trwa Narodowy Spis Powszechny. Uwaga na oszustów

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. będzie trwał do 30 czerwca 2021 roku i zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w nim jest obowiązkowy. Niestety oszuści wykorzystują wszystkie możliwe sytuacje, by wyłudzić dane do kont bankowych, dlatego apelujemy o wzmożoną czujność w czasie podawania danych.

 

– Pamiętajmy, że podczas spisu nikt nie powinien żądać od nas podania danych do kont oraz kart bankowych. Pod żadnym pozorem takich danych nie udostępniajmy. To działanie oszusta, który chce wyłudzić od nas dane aby wykraść pieniądze z konta. Apelujemy aby ostrzec seniorów, że taki spis właśnie się rozpoczął i żeby pod żadnym pozorem danych do kont bankowych nie podawać – uczula Policja.

 

Jak można się spisać?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. będzie realizowany następującymi metodami.

  • obowiązkowo:

– metodą samospisu internetowego (CAWI)

 

  • uzupełniająco:

– metodą wywiadu telefonicznego (CATI)

– metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI)

 

Samospis internetowy odbywa się, jak każdy spis powszechny, w wyznaczonym terminie. Respondenci na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniają wymagane dane w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej GUS. Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, osoba spisująca się używa unikalnego hasła. Aplikacja na bieżąco sygnalizuje, czy respondent właściwie wypełnia rubryki.

 

Spis przez rachmistrza  jest realizowany telefonicznie lub bezpośrednio.

Respondenci, którzy nie będą mogli samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy, zostaną spisani jedną z dwóch innych metod:

  • wywiadu telefonicznego wspieranego programem komputerowym (CATI)
  • wywiadu bezpośredniego prowadzonego przez rachmistrza spisowego i rejestrowanego na elektronicznym urządzeniu przenośnym (CAPI)

Obie metody, wywiad telefoniczny i bezpośredni, polegają na zebraniu danych od osób fizycznych objętych spisem powszechnym przez rachmistrza. Wobec każdego respondenta jest dobierana i stosowana jedna, odpowiednia dla niego metoda.


 

Źródło KGP
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
3 lat temu

Jak można ppdać dane przez telefon!Każdy mże się podać za rachmistrza!!!

michał
michał
3 lat temu

Należało ten spis przełożyć na inny termin z uwagi na pandemię. Niestety budżet jest pusty więc znowu będzie okazja do jego załatania. Pisowskie kacyki wymyśliły karę do 5000 zł za niezgłoszenie się do rachmistrza, a może raczej za niewiedzę.