Trwa głosowanie na Młodzieżowe Słowo Roku. Bambik, Cringe, Delulu, Odklejka – znacie te słowa?
Zakończył się pierwszy etap plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Do konkursu zgłoszono prawie 18 tys. różnych słów i wyrażeń. Jury w składzie: : prof. dr hab. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka) wyłoniło finałową dwudziestkę. Wspierał ich zespół doradczy nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży UJK, a także przedstawiciele PWN. Teraz czas na internautów. Głosowanie trwa do 30 listopada.
Zakończył się I etap plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Zgłoszono do niego prawie 18 tysięcy słów i wyrażeń.
– Pierwszy etap tegorocznego plebiscytu dowodzi, że język młodzieży docenia wartości odwołujące się do prawdy i autentyczności.Ta pierwsza może być ujmowana w bardzo klasycznym, prostym rozumieniu – jako zgodność z rzeczywistością, ale także porządek i logika rzeczy, ta druga – jako sposób reakcji na informacje czy treści, z którymi styka się człowiek lub też jako styl życia we współczesnym świecie – zauważa Przewodnicząca Jury Anna Wileczek.
Została wyłoniona finałowa dwudziestka i do 30 listopada potrwa internetowe głosowanie, w którym każdy może oddać głos na swojego faworyta.
Oto lista 20 słów nominowanych w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku:
- Bambik – żółtodziób, nieudacznik, słabeusz, początkujący albo gorszy gracz, zawodnik.
- Baza – warianty: bazunia, zbazowane – wyraz aprobaty, uznanie dla czyjejś opinii, zwłaszcza wygłaszanej z odwagą lub kontrowersyjnej. W Polsce od dawna także składnik popularnego określenia „czaić bazę” (wiedzieć, rozumieć).
- Bratku/ bruh – zwrot do kumpla, przyjaciela, ziomka (dawne bracie, brachu).
- Cringe – coś żenującego, obciachowego, wywołującego wstyd lub niesmak.
- Delulu – oznacza osobę ogarniętą obsesją, zakochaną w swoim idolu/idolce, rzadziej w osobie z bezpośredniego otoczenia, i wierzącą we wzajemność.
- Drillowiec – w podstawowym znaczeniu osoba interesująca się drillem, czyli bardziej agresywną, mocniejszą i mroczniejszą odmianą trapu (dominującego w ostatnich latach nurtu rapu).
- fr/ FR – z ang. for real ‘naprawdę, realnie, rzeczywiście, na serio’.
- Git – ‘dobry, dobrze’(skrót: G); zgłaszane także w wersji gites, gitesik, gitara, gituwa (gitówa).
- IMO – Jest akronimem zastępującym dłuższe wyrażenia: „według mnie”, „w moim przekonaniu”.
- Kys – niedosłowne, czasem żartobliwe określenie oznaczające tyle co ‘odczep się, ogarnij się’ albo ‘zamknij się’, kończące dyskusję.
- LOL/ lol – skrótowiec od ang. lots of laugh ‘dużo śmiechu’
- NPC – niewyróżniająca się lub nieznana osoba; ktoś, kto zachowuje się mechanicznie, podejrzanie, dziwnie – jak postać z gry.
- Odklejka – stan oderwania od rzeczywistości lub osoba, która nie rozumie, co się dzieje.
- Oporowo – bardzo, dużo, najmocniej, najlepiej, ale także intensywnie pracować, robić coś do końca.
- Rel – z ang. relatable; ‘możliwy do powiązania z tematem’;.
- Rizz – oznacza zespół cech pozwalających na duży wpływ na płeć przeciwną.
- Side-eye – Spojrzenie z ukosa wyrażające, zdumienie, zażenowanie, niechęć.
- Sigma – określenie wywodzące się z manosfery i odnoszące się do mężczyzny niezależnego, intrygującego, pewnego siebie. Sigma jest „samotnym wilkiem”.
- Slay – świetnie, znakomicie; określenie czegoś, co robi wrażenie, albo kogoś, kto wzbudza podziw, imponuje.
- Zgerypała – żartobliwy zrost wyrazowy oznaczający ocenę niedostateczną lub komentarz do fatalnej w skutkach decyzji.
Głosować można na stronie PWN – wystarczy wybrać hasło z listy i oddać głos e-mailem (do każdego adresu przypisany jest tylko jeden głos).
Młodzieżowe Słowo Roku to plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jest przedsięwzięciem popularyzującym język polski wśród młodzieży, zapoczątkowanym w 2016 roku we współpracy z projektem Słowa klucze w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
j.b.
Dzisiejsza młodzież to takie głąby, że nawet globaliści są zdumieni
Błysłeś…