Tradycyjne święcenie pól w Bartnikach

Choć tradycje wiejskie zanikają coraz szybciej, są miejsca, gdzie jeszcze oryginalne zwyczaje są kultywowane. Tak jak choćby we wsi Bartniki w gminie Przasnysz, gdzie rokrocznie mieszkańcy uroczyście obchodzą święcenie pól.

Ostatnie spotkanie mieszkańców na takim święceniu miało miejsce 21 czerwca. Najpierw członkowie lokalnej społeczności zebrali się na samym akcie poświęcenia, którego dokonał zaproszony kapłan. Następnie wszyscy zebrali się w świetlicy wiejskiej, by tu wziąć udział we mszy świętej. To jednak nie był koniec całej uroczystości.

Wręcz przeciwnie: po oficjalnych ceremoniach nadszedł czas na część mniej oficjalną. Ta zaś trwała praktycznie do samego wieczora. Aktywni mieszkańcy Bartnik przygotowali dużą niespodziankę dla swoich sąsiadów i innych mieszkańców gminy Przasnysz – wystawili bajkę pt. „Kopciuszek”, ale w wersji bardzo nietypowej – uwspółcześnionej, dostosowanej do realiów dzisiejszych czasów. W spektaklu zagrali przede wszystkim dorośli, a ich występ został nagrodzony gromkimi brawami.

Później zebrani goście spotkali się przed świetlicą, by tu przy rozpalonym ognisku upiec sobie kiełbaski i wziąć udział we wspólnych zabawach rodzinnych. Dla najmłodszych znalazł się także słodki poczęstunek. Spotkanie to przeciągnęło się aż do późnego popołudnia, czemu sprzyjała pogoda. Wieczorem natomiast dla wszystkich chętnych odbyła się jeszcze ludowa zabawa, która zgromadziła zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe.

Wszyscy znakomicie się bawili przy wspólnej muzyce i pląsach. Jak zatem widać, kultywowanie tradycji wcale nie musi oznaczać sztywnego stosowania się do reguł ustalonych przed wiekami. Może być za to znakomitą okazją do pogłębiania integracji lokalnych społeczności – tak jak to miało miejsce w Bartnikach.Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments