To już 3 lata grupy SPEED na mazowieckich drogach

Na terenie województwa mazowieckiego grupa SPEED działa od lipca 2019 roku. Do zadań policjantów wchodzących w jej skład należy przede wszystkim zatrzymywanie kierowców dopuszczających się agresywnych zachowań na drodze oraz szczególnie niebezpiecznych wykroczeń. To głównie przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie, niewłaściwe zachowanie w stosunku do pieszych i rowerzystów, w tym w obrębie przejść.

 

Niestety, ale wciąż na naszych drogach jesteśmy świadkami agresywnych i niebezpiecznych zachowań. To właśnie do walki przeciwko „piratom drogowym” została utworzona grupa SPEED. W jej skład wchodzą doświadczeni policjanci ruchu drogowego. Na swoim wyposażeniu mają najnowsze radiowozy z wideorejestratorami. Policjanci patrolują drogi zarówno oznakowanymi, jak i nieoznakowanymi samochodami.

 

Od lipca 2019 roku funkcjonariusze mazowieckiej grupy SPEED skontrolowali 150 640 kierowców. Z tej liczby 112 673 przekroczyło dopuszczaną prędkość, w tym 2326 kierujących, którzy przekroczyli prędkość powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Stróże prawa nałożyli prawie 130 tys. mandatów, a w 2432 przypadkach skierowali do sądów wnioski o ukaranie sprawców wykroczeń. Mundurowi zatrzymali 2428 praw jazdy oraz 6637 dowodów rejestracyjnych.

Funkcjonariusze wchodzący w skład grupy SPEED zatrzymywali również sprawców przestępstw (1081). W tej grupie byli to głównie pijani kierowcy (592) lub ci, którzy zdecydowali się prowadzić pomimo cofniętych przez sąd uprawnień lub wbrew wydanemu zakazowi kierowania pojazdami mechanicznymi. Było ich aż 363.

 

 

Źródło KWP
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arkadiusz
Arkadiusz
1 rok temu

Należą się im podziękowania, i pomoc w zakupie kolejnych samochodów by łapali kierowców przekraczających prędkość, bardzo szybko jeżdżą na trasie Przasnysz Chorzele tam by się przydało patroli co jakiś czas