Tężnia w Przasnyszu zamknięta do kwietnia. Za to ma regulamin korzystania.

Tężnia w Przasnyszu rodziła się w bólach, ale prace dobiegły końca i inwestycja została uruchomiona 8 października. Choć bliźniacze obiekty w Mławie, Ciechocinku i Inowrocławiu funkcjonują bez przeszkód, tężnia w naszym mieście po niespełna 3 tygodniach zakończyła działanie. Ma za to nowiutki regulamin, w którym wyszczególniono przeciwskazania.

 

Podczas wtorkowej (27 października) sesji Rady Miejskiej w Przasnyszu radni zajmowali się m.in. tematem funkcjonowania tężni, która wymagała opracowania regulaminu. Burmistrz poinformował, że obiekt ze względu na zakończenie sezonu oraz pandemię COVID-19 po niespełna 3 tygodniach “życia” został zamknięty aż do wiosny.

Jak się okazuje, ani COVID, ani zakończenie sezonu nie przeszkadza tężniom w Ciechocinku, które (z wyłączeniem będących w remoncie) funkcjonują nieprzerwanie. Korzystaniu z największych tężni w Polsce są w stanie zagrozić jedynie bardzo silne mrozy powodujące zamarzanie solanki w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza. Takie przypadki mają jednak miejsce w pojedyncze dni w roku. Sprawdziliśmy, że podobnie wygląda sytuacja w uzdrowisku w Inowrocławiu, gdzie również tężnie są otwarte i dostępne.

Może szkopuł tkwi w rozmiarze obiektu? Okazuje się, mini tężnia działa również w Mławie, gdzie solanka na razie płynie bez przeszkód. Jednak jak dowiedzieliśmy się w mławskim Ratuszu, tamtejsza tężnia ma charakter sezonowy i wraz z nastaniem listopada zostanie zamknięta. Jak poinformował burmistrz Łukasz Chrostowski, inhalatorium w Przasnyszu zakończyło funkcjonowanie już teraz, a na wznowienie działania będziemy mogli liczyć dopiero w kwietniu.

– Obserwowaliśmy przez ubiegłe tygodnie funkcjonowanie tej inwestycji i jestem przekonany, że to był strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o naszych mieszkańców i seniorów. Niestety od poniedziałku ze względu na zagrożenie epidemiczne i fakt, że jest już trochę po sezonie, tężnia jest wyłączona. Zostanie uruchomiona około kwietnia. Będzie to czas, aby jeszcze przygotować teren wokół tężni, bo przasnyszanie zgłaszali taką potrzebę – poinformował włodarz, prosząc radnych o uchwalenie regulaminu wyłączonego z użytkowania obiektu.

Przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Długokęcki zwrócił uwagę na widniejący w regulaminie zakaz wyprowadzania zwierząt, podkreślając fakt, że skwer przy cmentarzu jest miejscem, gdzie chętnie spacerują mieszkańcy z psami, a tężnia nie jest ogrodzona. Prosił zatem o doprecyzowanie zapisów, w jakiej odległości od obiektu nie można wprowadzać zwierząt.

Burmistrz odparł, że do wiosny teren wokół tężni zostanie wyznaczony tak, aby nie budziło to niczyich wątpliwości. Wobec takiej zapowiedzi, niedziałająca obecnie tężnia przy ulicy Orlika, zyskała regulamin korzystania, który uchwalono jednogłośnie:

 

  1. Obiekt jest ogólnodostępny, przeznaczony do rekreacji i wypoczynku.

 

  1. Korzystanie z obiektu jest nieodpłatne.

 

  1. Osoby korzystające z tężni zobowiązane są do przestrzegania niniejszego regulaminu.

 

  1. Korzystający z tężni przebywa w niej na własną odpowiedzialność. Zalecana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem.

 

  1. Główne przeciwwskazania:

 

1) ostre choroby z podwyższoną temperaturą ciała;

2) stan po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego;

3) choroby nowotworowe;

4) nadwrażliwość na brom i jod lub inne jony zawarte w solance;

5) niewydolność naczyń wieńcowych serca, zwłaszcza u osób z niskim ciśnieniem krwi;

6) krwioplucie i skłonność do niego;

7) przebyta gruźlica płuc;

8) przebyty ropień płuca.

 

  1. Zabrania się:

 

1) hałaśliwego zachowania zakłócającego innym korzystanie z tężni;

2) ingerowania w prace zainstalowanych urządzeń i sprzętów;

3) zaśmiecania terenu;

4) wprowadzania zwierząt;

5) wlewania płynów do zbiornika solankowego, w szczególności napojów, detergentów oraz innych substancji chemicznych;

6) wspinania się po konstrukcji drewnianej tężni.

 

  1. Wszelkie uszkodzenia oraz skargi i wnioski dotyczące funkcjonowania i korzystania z obiektu należy zgłaszać do Urzędu Miasta Przasnysz, ul. Jana Kilińskiego 2, tel. (29) 756 49 79 lub (29) 756 49 00, e-mail: umprzas@przasnysz.um.gov.pl

 

M. Jabłońska


 

guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tobiasz
Tobiasz
6 miesięcy temu

Brawo burmistrz chrostkowski!!! Nie boi się podejmować trudnych decyzji!

Real
Real
6 miesięcy temu

fota już jest to in sukces już jest, a jak to jest, że tężnia działała a regulaminu nie było, niedoróbka,
Panie elokwentny włodarzu – czy seniorzy to nie mieszkańcy jakaś inna grupa, nowy podział?

VLM
VLM
6 miesięcy temu

Bareja wiecznie żywy

Asia
Asia
6 miesięcy temu

Tylko gratulować mistrzostwa w rozwalaniu pieniędzy .

Ananasz
Ananasz
6 miesięcy temu

W Mławie choć czuć tą solanke A u nas nic choćby siedział pół dnia. Ale skoro tylko środkiem leci to co się dziwić. Pewnie popsuła się na starcie

Moje imię 44
Moje imię 44
6 miesięcy temu

Najbliższy taras widokowy Wrocław

Amelia
Amelia
6 miesięcy temu

Teżnia między cmentarzem a ciepłownią buhahahahaha 😂😂😂😂😂😂

Wyborca
Wyborca
6 miesięcy temu

A maseczki już Panów nie obowiązują