Testy w aptekach i wizyta lekarska w ciągu 48 godzin. Ukazały się dwa rozporządzenia

Opublikowano rozporządzenia dotyczące darmowego testowania w kierunku koronawirusa w aptekach i wizyt domowych u osób starszych.

 

W piątek, 21 stycznia w czasie konferencji prasowej z udziałem Mateusza Morawieckiego, premiera RP i Adama Niedzielskiego, ministra zdrowia poinformowano o nowych sposobach walki z wirusem, a także o planowanej dostępności w aptekach darmowych testów antygenowych.

Teraz, w związku z zapowiedziami, ukazały się dwa rozporządzenia. Pierwsze reguluje zasady wizyt domowych u pacjentów powyżej 60. roku życia, drugie umożliwia darmowe testowanie w kierunku Covid-19 w ogólnodostępnych aptekach.

 

Wizyty domowe u osób powyżej 60. roku życia

Według pierwszego rozporządzenia osoby w wieku powyżej 60 lat, które przebywają w domowej izolacji z powodu zakażenia wirusem Covid-19, zostaną w ciągu 48 godzin zbadane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W zależności od stanu zdrowia pacjenta, wizyta może odbyć się Badanie fizykalne pacjenta, zależnie od stanu klinicznego, może odbyć się w poradni podstawowej opieki zdrowotnej albo podczas wizyty domowej w miejscu pobytu pacjenta. W momencie, gdy termin wizyty przypadnie na dzień wolny od pracy, będzie ona mogła się odbyć następnego dnia. Rząd chce w ten sposób podwyższyć szansę na opiekę medyczną osób starszych. Ta grupa  osób, jest najbardziej zagrożona ciężkimi powikłaniami, czy śmiercią w wyniku zakażenia koronawirusem.

Test wykona farmaceuta

Zgodnie z załącznikiem do drugiego rozporządzenia farmaceuta w aptece będzie mógł samodzielnie wykonać test antygenowy w kierunku koronawirusa, szybki test do wykrywania grypy, a także sprawdzić ciśnienie krwi, puls, tętno, saturację krwi, zmierzy masę ciała, wzrost i obwód w pasie, a także wyliczy wskaźnik BMI. Dodatkowo farmaceuta będzie mógł zbadać testem stężenie glukozy we krwi, wykonać kontrolę panelu lipidowego, czyli cholesterol, frakcję HDL i LDL, trójglicerydy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptoccocus z grupy A oraz Helicobacter – test z krwi. Testy w kierunku SAR-CoV-2 będą w aptekach darmowe. Pozostałe można będzie wykonać odpłatnie, według przygotowanego przez aptekę cennika.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
2 lat temu

Po 2 latach i tysiącach śmierci wreszcie zaczną badać pacjentów 🙁